CS Făurei, exemplu de organizare a meciurilor de pe teren propriu

• Bănel Nicoliţă a impus reguli noi • nu mai sunt spectatori în incinta terenului de joc • pe băncile de rezerve stau numai persoanele trecute pe raportul de arbitraj

CS Făurei a realizat scorul etapei, 9-0, în disputa cu una dintre echipele bune ale campionatului, Viitorul Ianca, şi rămâne pe primul loc în Liga a IV-a, însă gruparea manageriată de Bănel Nicoliţă poate fi dată ca exemplu şi în privinţa organizării meciurilor. Regulile impuse încă din startul campionatului de fostul internaţional sunt respectate şi doar cei trecuţi pe raportul de arbitraj au voie să intre în incinta terenului de joc. Spectatorii stau în tribună, iar scandările lor sunt acum doar în spiritul fair play-ului. În tribuna recent igienizată, la meciul de sâmbăta trecută au luat loc în jur de 250 de persoane, însă alte 100 şi-au găsit locuri foarte bune la umbră, de unde au urmărit meciul favoriţilor lor. Preşedintele clubului, Adrian Andrei spune că în curând vor fi amplasate scaunele şi vor fi definitivate ultimele lucrări la vestiare. “Regulile sunt respectate pentru că toată lumea a înţeles că aşa se procedează la un club profesionist, iar noi tindem să ajungem la acest statut. Colaborarea cu Primăria Făurei şi Consiliul Local este una foarte bună şi rezultatele se pot vedea deja: baza sportivă şi-a schimbat faţa, mai avem de pus scaunele şi câteva retuşuri pe partea vestiarelor. Au fost instalate uşi metalice şi geamuri termopan la toate vestiarele, la cabina arbitrilor. Vestiarul echipei gazdă este deja amenajat ca la marile cluburi de fotbal. Fiecare persoană de la acest club are sarcini precise la meciurile pe care le organizăm pe teren propriu”, a declarat Adrian Andrei, preşedintele clubului CS Făurei. Sursa citată a mai spus că din punct de vedere sportiv echipa este în grafic şi se pregăteşte sub îndrumarea lui Bănel Nicoliţă pentru derby-ul care va avea loc peste două etape. “Echipa este în grafic, a crescut în omogenitate, relaţiile de joc sunt din ce în ce mai bune. Sâmbătă, 24 septembrie jucăm la Vişani, apoi vom disputa pe teren propriu derby-ul cu Victoria Traian. Atunci va fi momentul adevărului pentru noi deoarece vom întâlni o adversară puternică. Sper, ca atunci spectatorii să fie din nou lângă echipă, aşa cum dealtfel au fost şi până acum”, a mai adăugat Adrian Andrei.

Voinţa Şuţeşti continuă să facă surprize

Nebăgată prea mult în seamă la începutul campionatului, fosta “lanternă roşie” a ediţiilor trecute, Voinţa Şuţeşti produce surpriză după surpriză în acest tur de campionat. În etapa a 5-a, după ce a condus cu 3-2 la pauză, formaţia din Şuţeşti s-a impus cu 5-4 pe terenul uneia dintre echipele cu pretenţii ale Ligii a IV-a, Viitorul Însurăţei. Iar în urma acestui nou succes Voinţa Şuţeşti a trecut pe locul al doilea în clasament. Pandurii Tudor Vladimirescu a condus cu 2-0 la pauză în partida de la Dunărea Tichileşti şi a fost la un pas de a obţine primele puncte din acest sezon competiţional, numai că în repriza a doua, echipa gazdă a egalat, apoi a întors rezultatul în favoarea sa, graţie unui gol înscris de Tudor, în minutul 77. Şi Satelitul Daciei Unirea a condus pe Municipal, cu 2-0 la pauză, în partida cu Voinţa Vişani, însă cu un eurogol Mândroasa a relansat partida, Cristea a egalat în minutul 71, iar “dubla” lui Dobrică a înclinat balanţa în favoarea formaţiei vizitatoare. După cinci etape pe primul loc se menţine CS Făurei cu 13 puncte, poziţia a doua este deţinută de Voinţa Şuţeşti cu 10 puncte, iar a treia de Victoria Traian 9 puncte, cu menţiunea că formaţia pregătită de Viorel Ciucaşu are un joc mai puţin, partida cu Gloria Movila Miresii fiind amânată.