CS Făurei - Dacia Unirea, derby brăilean în Cupa României

• partida contând pentru etapa a 3-a a competiţiei KO se dispută astăzi la Făurei, de la ora 17.30

Astăzi, de la ora 17.30, CS Făurei în calitate de gazdă şi Dacia Unirea se întâlnesc în etapa a 3-a a Cupei României, un meci care cu siguranţă se va ridica la nivelul unui derby. O partidă cu o conotaţie deosebită pentru Bănel Nicoliţă, pentru că fostul internaţional stelist a evoluat şi la Dacia Unirea, formaţie de la care a plecat în fotbalul mare, mai întâi la Timişoara şi apoi la Steaua.

“Ne aşteaptă un meci greu, cu o echipă cu tradiţie în fotbalul românesc, Dacia Unirea, formaţie la care am evoluat şi eu şi de unde am făcut pasul spre fotbalul mare. Dacia Unirea face parte din viaţa mea. Îi invităm pe brăileni la acest meci în care sunt convins că vom face spectacol frumos pe stadionul din Făurei”, ne-a declarat Bănel Nicoliţă.

CS Făurei a ajuns în faza a treia a Cupei României după ce le-a eliminat din competiţie pe CSM Rm. Sărat şi Viitorul Ianca, ambele partide fiind câştigate în deplasare de formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă. Dacia Unirea intră abia în această fază în Cupa României.

Meciul se dispută într-o singură manşă. Dacă după expirarea timului regulamentar de joc scorul este egal, se dispută două reprize de prelungire, a câte 15 minute fiecare. Dacă egalitatea va persista câştigătoarea va fi stabilită în urma loviturilor de departajare de la 11 metri.

În altă ordine de idei, în prima etapă a Ligii a III-a, Seria a II-a, CS Făurei a fost învinsă cu 3-0, în deplasare, de SC Popeşti Leordeni, după un meci în care scorul final a fost stabilit de brigada de arbitri, consideră fostul internaţional stelist, care  a văzut din tribună meciul.

“Arbitrul a fluierat numai pentru gazde, nouă nu ne-a dat nimic deşi, în opinia mea, meritam cel puţin un penalty. A mai fost şi o gafă a lui Aurel în poartă, dar a trecut acest meci, în următoarea deplasare, mergem la Tunari să recuperăm din punctele pierdute”, a explicat Bănel Nicoliţă.

CS Făurei a primit gol în minutul 12, autorul acestuia fiind Onţel dar în minutul 20 putea să restabilească egalitatea, numai că Niţă a ratat, după o pasă foarte bună a lui Stelian Nicoliţă. Nici Puşcaşu nu a reuşit să-l învingă pe portarul gazdelor şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 40, Lucian Neaţă a dublat avantajul echipei din Popeşti Leordeni.

Cristian Onţel a stabilit scorul final încă din minutul 70, 3-0 pentru SC Popeşti Leordeni.

CS Făurei: A. Nicoliţă – Mocanu, Apostol, Drezaliu, Agache – Niţă, Dragomir (min. 77: A. Zainea), Percă (min. 83: Băicoianu), Roată (min. 92: R. Zainea) – Puşcaşu – S. Nicoliţă.