CS Făurei a câştigat, 2-0, amicalul cu Pandurii Tudor Vladimirescu

a fost ultima verificare a celor două echipe înainte de reluarea returului • Omer Vlad şi Stelian Nicoliţă au marcat pentru echipa manageriată de Bănel Nicoliţă

Lidera campionatului Ligii a IV-a, CS Făurei a încheiat seria amicalelor cu o victorie, 2-0, în faţa celor de la Pandurii Tudor Vladimirescu, la capătul unei partide viu disputate, cu ocazii de o parte şi de alta. Omer Vlad a deschis scorul pentru CS Făurei încă din minutul 5, iar până la pauză Pungă, Vlad şi Stelian Nicoliţă au ratat ocazii clare de gol în situaţie de unu la unu cu portarul Aramă. Pandurii Tudor Vladimirescu a replicat prin acţiuni de contraatac, însă Petcu, Andrei Şerbănescu sau Ioan Şerbănescu au punctat doar la capitolul spectacol, asfel că după primele 45 de minute echipa manageriată de Bănel Nicoliţă avea doar un avantaj minim de un gol.

În repriza a doua s-a jucat după acelaşi scenariu, CS Făurei a dominat teritorial, Pandurii Tudor Vladimirescu s-a apărat în zonă şi a încercat să dea lovitura pe contraatac. Stelian Nicoliţă a ratat majorarea scorului în minutul 53, însă, zece minute mai târziu, tot el a reuşit să-l învingă pe Aramă şi să stabilească totodată şi scorul final al amicalului, 2-0, pentru CS Făurei. Novac şi Omer Vlad au mai irosit două şanse de gol pentru CS Făurei, iar Ioan Şerbănescu, pentru echipa pregătită de Dumitrel Buzea.

A fost o repetiţie utilă în perspectiva primului meci oficial din acest an, cel cu Voinţa Vişani. Ne-am întărit în această iarnă cu jucători valoroşi, sper să ne continuăm seria succeselor şi să ne atingem obiectivul, promovarea în Liga a III-a”, a declarat Adrian Andrei, preşedintele clubului CS Făurei.

Meci frumos, Făureiul ne-a dominat, este o echipă valoroasă. Cu jucătorii pe care îi are face deja faţă şi în Liga a III-a. Dar şi pentru noi a fost un test util înainte de reluarea campionatului”, a precizat şi Dumitrel Buzea, instructorul echipei Pandurii Tudor Vladimirescu.

CS Făurei: Goicea – Grozea, Poteraşu, Cotigă, transferat de la Victoria Cazasu, Bardaş - Chirică, Percă, Mâţă - Vlad, S. Nicoliţă, Pungă. Au mai evoluat Gabriel Novac, venit de la Dunărea Tichileşti, Ionaşcu şi C. Ion.

Pandurii Tudor Vladimirescu: Aramă - Urmeş, Boitaş, Baciu, Orăşanu – Apostol,  Tănase, I. Şerbănescu, A. Şerbănescu – Petcu, Iordache. Au mai intrat Negură şi câţiva juniori din propria pepinieră.