CS Făurei – Sporting Liești, 1-2

* “Am ratat foarte mult iar gafa portarului Goicea și autogolul lui Comșa au decis rezultatul final”, a declarat Stelian Nicoliță

Cu toate că și-a creat multe ocazii de gol, CS Făurei a pierdut primul meci oficial din 2021, jucat în compania echipei Sporting Liești. Lungoci, în situație de unu la unu cu portarul oaspeților, Bîrsănel și Stelian Nicoliță au ratat pentru CS Făurei, în timp ce oaspeții au marcat la puținele situații de gol avute. Iar Sporting a beneficiat la golul marcat de Țicămucă de o gafă impardonabilă a portarului Goicea, iar al doilea gol al oaspeților a fost de fapt un autogol al lui Comșa.

Sporting a condus cu 1-0 din minutul 44, însă formația gazdă a egalat în minutul 67 prin Valentin Lungoci, după o pasă a lui Pușcașu. Comșa a marcat în propria poartă în minutul 74 și Sporting a plecat cu toate punctele de la Făurei. Stelian Nicoliță a fost accidentat destul de grav la cap de un adversar, dar după ce a primit îngrijiri medicale, atacantul gazdelor a continuat să evolueze pentru echipa sa.

“Ne-am creat atâtea ocazii câte am avut în tot turul campionatului dar nu am reușit să înscriem. La primul gol primit a greșit flagrant portarul nostru, iar cel de-al doilea gol al oaspeților a fost de fapt un autogol. În dorința lui de a degaja mingea, Comșa a trimis-o în propria poartă. Acum vom strânge rândurile și mergem la Bacău să scoatem un rezultat pozitiv”, ne-a declarat Stelian Nicoliță.

CS Făurei: Goicea – Niță, Bîrsănel, Banu, Comșa, - Moise, Dunca, Pușcașu, Roată – Lungoci, S. Nicoliță. Au mai evoluat Iliescu, Pungă și Mocanu.