CS Făurei şi-a luat revanşa

• formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă a câştigat cu 4-2 derby-ul judeţean cu Sportul Chiscani • echipa din Făurei încheie campionatul pe locul al 8-lea • după această înfrângere, Sportul Chiscani a retrogradat în Liga a IV-a

Derby-ul dintre echipele de Liga a III-a din judeţul Brăila a fost câştigat fără drept de apel de CS Făurei. Pe un teren acoperit în majoritate de bălţi formate din cauza ploilor abundente care au căzut înainte de această partidă, formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă s-a impus cu 4-2, în disputa cu o echipă Sportul Chiscani care, din minutul 6, a evoluat în inferioritate numerică, Marin Iordache fiind eliminat direct cu cartonaşul roşu pentru un gest huliganic, unul care nu are voie să se petreacă pe o arenă sportivă. Şicanat de un adversar, Iordache s-a crezut în ringul de box şi a încercat să-i aplice un croşeu celui care l-a faultat, iar arbitrul de centru l-a trimis imediat la cabine.

În minutul 7, CS Făurei a deschis scorul prin Bârsanel. Acesta a şutat de la marginea careului, apărătorii echipei Sportul Chiscani au fost lipsiţi de orice fel de reacţie şi mingea a poposit în plasa porţii apărate de Popescu. Iar cei peste 400 de spectatori au izbucnit în ropote de aplauze la adresa favoriţilor.

Însă, după doar patru minute, după un contraatac pe dreapta, Bălan a fost faultat în careul gazdelor, centralul Eduard Ioniţă a arătat punctul cu var, iar Claudiu Zaharia a marcat şi a restabilit egalitatea.

Bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată pentru că echipa gazdă a preluat iniţiativa şi, în minutul 14, după un corner executat de Percă, Andrei Puşcaşu a marcat al doilea gol al gazdelor. CS Făurei s-a distanţat la două lungimi, 3-1, în minutul 18, după golul marcat de Stelian Nicoliţă şi începea să se prefigreze victoria echipei CS Făurei.

Sportul Chiscani a mai avut însă o răbufnire de orgoliu şi, în minutul 23, după o cursă personală, Ştefan Adamache marcat şi şi-a readus echipa în joc.

Până la pauză, CS Făurei putea să mai înscrie de două ori. În minutul 35, Popescu a avut o dublă paradă la şuturile consecutive ale lui Roată şi Stelian Nicoliă, iar în minutul 38, Dobrin, în încercarea sa de a degaja mingea, a trimis-o razant cu transversala propriei porţi.

Timp de un sfert de oră din repriza a doua, CS Făurei a asaltat poarta oaspeţilor dar Puşcaşu (min. 47) a ratat o mare şansă de gol, iar în minutul 67 Popescu a avut din nou o paradă salvatoare la şutul aceluiaşi jucător.

CS Făurei a reuşit să înscrie şi cel de-al patrulea gol în minutul 75, prin Dragomir, şi partida era jucată.

Cu toate acestea, Sportul Chiscani putea să reducă din diferenţă în minutul 79, prin Alin Radu. Cu două minute înainte de finalul partidei, după o lovitură liberă executată de Negru, Alin Radu  a plasat mingea la rădăcina barei dar Stavrev a fost la post şi CS Făurei a câştigat meritat cu 4-2 derby-ul cu Sportul Chiscani.

În urma acestui succes, formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă a încheiat campionatul pe locul al 8-lea, în timp ce Sportul Chiscani a retrogradat în Liga a IV-a.

CS Făurei: Stavrev – Mocanu, Bârsănel, B. Nicoliţă, Agache – Roată, Percă, Băicoianu – Puşcaşu, Băicoianu, S. Nicoliţă. În repriza a doua au mai evoluat Duncă şi Drezaliu.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Dobrin, Sima – Chihaia – Bălan (nin. 68: Mihai), Adamache (min. 78: Negru), R. Alin, Zaharia – Iordache.