CS Făurei îşi păstrează avansul de şase puncte faţă de locul al doilea

Voinţa Şuţeşti a fost ţinută în şah de Pandurii Tudor Vladimirescu în prima repriză • Viitorul Însurăţei, la un pas de podium

În etapa a 8-a, doar Victoria Traian şi-a valorificat avantajul terenului propriu, echipa antrenată de Viorel Ciucaşu s-a impus la scor, 4-1, în disputa cu nou promovata Dunărea Tichileşti, cel mai prolific jucător al echipei învingătoare fiind Postolea, care şi-a trecut în cont o “dublă”. Trei partide s-au încheiat cu succesul formaţiilor vizitatoare, iar derby-ul de pe stadionul “Ştefan Vrăbioru” s-a încheiat la egalitate. Lidera, CS Făurei, pentru care Omer Vlad a realizat un hat trick, Stelian Nicoliţă a înscris de două ori, iar Bănel Nicoliţă a marcat un eurogol, a stabilit scorul etapei, 7-1, în deplasarea de la Gloria Movila Miresii. De menţionat că formaţia vizitatoare a beneficiat şi de un autogol în această partidă.

Pandurii Tudor Vladimirescu a ţinut pasul cu adversara sa, Voinţa Şuţeşti, doar în prima repriză, fapt reflectat şi pe tabela de marcaj care consemna egalitatea, 1-1, după primele 45 de minute. În repriza a doua formaţia din Şuţeşti a marcat de trei ori şi s-a impus, în final, cu 4-1.

Pe stadionul “Ştefan Vrăbioru” din Ianca fiecare combatantă a controlat ostilităţile în teren câte o repriză. Viitorul Ianca, pentru care au înscris Cristi Irimia şi Bratosin, a condus cu 2-0 la pauză, în repriza a doua Banciu a redus din diferenţă, iar la ultima fază a partidei Bolozan a înscris pentru oaspeţi astfel că derby-ul s-a încheiat nedecis, 2-2.

Conform aşteptărilor, Viitorul Însurăţei s-a impus la scor, 6-2, la Voinţa Vişani şi a urcat pe locul al patrulea, la doar trei puncte de ultimul loc de pe podium.

După opt etape ordinea primelor trei clasate este următoarea: 1 CS Făurei 22 puncte, 2 Voinţa Şuţeşti 16 puncte, 3 Victoria Traian 15 puncte.