Costel Roşu, din nou decisiv pentru Dacia Unirea

transformat în atacant de Pânzaru, el a marcat golul victoriei în partida cu Academica Clinceni • cu opt reuşite, Costel Roşu a ajuns golgeterul formaţiei brăilene

Dacia Unirea a câştigat cu 1-0 meciul cu Academica Clinceni, iar golul de trei puncte a fost marcat de Costel Roşu. Urcat în avanposturi în această primăvară, mijlocaşul a demonstrat că are calităţi de golgeter şi cu 8 reuşite în cont, a ajuns să fie în acest moment cel mai prolific jucător al echipei fanion a oraşului Brăila. “Mă bucur că am reuşit să le fac o bucurie suporterilor care au venit la stadion la partida cu Academica Clinceni. Sper să o ţin tot aşa şi să

depăşesc borna cu numărul 10 cât mai curând posibil. O primă oportunitate va fi în deplasarea de la Snagov, cu Metalul Reşiţa”, a declarat Costel Roşu. Echipa brăileană a dedicat şi această victorie fostului finanţator, Florin Cîrligea, în speranţa că omul de afaceri va reveni cât de curând lângă echipa fanion de fotbal a oraşului Brăila.

Partida din Vinerea Mare a fost contolată de echipa antrenată de Alin Pânzaru, însă cu toate că brăilenii şi-au creat destule ocazii, portarul Matache a scăpat cu faţa curată în prima repriză. În repriza a doua jucătorii brăileni au intrat în teren hotărâţi să tranşeze partida în favoarea lor şi, în minutul 58, au reuşit să înscrie. Roşoagă a centrat în faţa porţii, iar Costel Roşu a făcut inutilă intervenţia lui Matache. Până la finalul partidei niciuna dintre formaţii nu a mai reuşit să marcheze, iar Dacia Unirea a obţinut o victorie meritată.

Dacia Unirea: Olaru – Niţă, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă (min. 78:P D. Oprea), Moglan, Adăscăliţei, Neagu (min. 83: Necoară) – Puşcaşu, Roşu (min. 92: Ciucureanu).