Cosmin Sitaru, medaliat cu bronz la Cupa României - juniori

• brăileanul a urcat pe podium la categoria 54 kg • Cristian Tudor a fost învins în sferturi • “La Campionatul Naţional, toţi vor obţine medalii”, spune antrenorul Cristian Bălan

Sala de sport liceului Constantin Brâncoveanu din Horezu a găzduit săptămâna trecută Cupa României la box, competiţie rezervată juniorilor născuţi în 2001 şi 2002, la care au participat 124 de sportivi de la toate cluburile de profil din ţară, printre acestea figurând şi reprezentanţii CSM Brăila. Clubul brăilean a fost reprezentat de cinci pugilişti însă doar Cosmin Sitaru a reuşit să urce pe podium, boxerul pregătit de Cristian Bălan intrând în posesia medaliei de bronz. În semifinlele categoriei 54 kg, Sitaru a fost învins de Ionuţ Lupu de la Gladiatorul Iaşi şi a ratat şansa de a ajunge în finală. Un alt pugilist brăilean a fost foarte aproape de o medalie. Este vorba despre Cristian Tudor, care a fost învins în sferturile de finală ale categoriei 80 kg de Ioniţă Toni de la CSM Ploieşti. Ceilalţi trei boxeri de la CSM Brăila au pierdut la puncte încă din calificări. La categoria 46 kg, Marian Matei a fost învins de Marian Radu de la Concordia Chiajna, la 48 kg, Victor Ifrim a pierdut la puncte în faţa lui Eduard Florea de la BC Simion Bucureşti, iar la categoria 50 kg, Costel Feraru, la primului lui concurs oficial după ce a trecut la juniori, a fost învins de Florin Lambă de la Gladiatorul Iaşi.

“Am obţinut doar o singură medalie însă pe undeva mă aşteptam la un astfel de rezultat pentru că unii dintre boxerii noştri au participat în premieră la un concurs oficial, iar Ferarul este în primul an la juniori. Acum ei au luat pulsul competiţiei, iar la naţionalele din august toţi au şanse la medalii”, a declarat antrenorul Cristian Bălan.