Conpet Cireşu - Sportul Chiscani 4-3 (3-1)

Partida de miercuri de pe Municipal a fost câştigată la limită de Conpet Cireşu, astfel că formaţia antrenată de Vasile Darie merge în faza a doua a Cupei României la fotbal. Prima repriză a aparţinut echipei din Liga a III-a. Andrei Crăciun a dat tonul ofensivei şutând milimetric pe lângă poartă în minutul 6 iar patru minute mai târziu nici Lupu nu a găsit spaţiul porţii. Bălan a avut o intervenţie savatoare în faţa lui Marius Lupu şi a păstrat tabela intactă iar în minutul 16, pe lista ratărilor de la Conpet şi-a mai trecut numele şi Gabriel Gheorghe. Iar cum ocaziile se răzbună, în minutul 19 Sportul Chiscani a iniţiat un contraatac, Huţu a trimis un lob în faţă pentru Nelu Bănică, mijlocaşul de la Sportul a pătruns în careu, a şutat pe lângă portarul Vasilache şi şi-a adus echipa în avantaj. Bucuria echipei pregătite de Georgel Pascu a ţinut doar zece minute. Aflat într-o mare vervă de joc, Marius Lupu a luat o acţiune pe cont propriu şi după o cursă de peste 40 de metri a pătruns în careu şi a şutat la colţul lung pentru 1-1. Conpet a preluat conducerea în minutul 36 graţie "dublei" realizate de Lupu. În acel minut Crăciun a centrat din lovitură liberă, Vârlan a trimis mingea, cu capul, în transveslă, balonul a revenit în teren, Niţă a şutat plasat, însă Ghighimoc a respins cu piciorul în faţă până la Marius Lupu, care, calm, a şutat fără speranţe de această dată pentru portarul echipei din Chiscani. În minutul 43 Vârlan a stabilit scorul primei reprize, 3-1 pentru Conpet Cireşu.

Sportul a dictat ritmul partidei dar nu a reuşit să producă surpriza

La câteva minute de la reluare, Andrei Stoian a fost la un pas de reduce din diferenţă şi implicit de a relansa partida, însă s-a grăbit şi apărarea Conpetului a rezolvat situaţia. În minutul 67 Preda a jucat mingea cu mâna în propriul careu, Andrei Stoian a marcat din penalty şi Sportul Chiscani începea să spere la o surpriză. În minutul următor Cazacu s-a aflat faţă în faţă cu Vasilache dar a şutat prea slab şi portarul Conpetului a evitat golul egalizator. Fundaşul stânga al echipei Sportul, Alexandru Zărnescu a plecat din jumătatea sa de teren, a trecut în dribling de toţi adversarii dar în momentul şutului a fost faultat de unul dintre apărătorii adverşi însă arbitrul de centru nu a văzut infracţiunea şi nu a acordat penaly-ul prin care formaţia din Chiscani ar fi putut egala. La una dintre puţinele situaţii de poartă din partea secundă Conpet a marcat din nou, de data aceasta prin Alin Radu şi la 4-2 partida era jucată. În minutul 83 Crăciun a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat. Cu un jucător în plus pe teren, Sportul Chiscani şi-a masat adversara în propria jumătate de teren dar până la finalul partidei elevii lui Georgel Pascu nu au marcat decât o singură dată, în minutul 88 prin Bălan, după o gafă impardonabilă a portarului Vasilache.

Conpet Cireşu: Vasilache - Niţă, Ilie (min. 46: Radu), Stănciulescu, Cireaşă - Crăciun, Preda, Vârlan - G. Gheorghe, Nicoliţă, Lupu.
Sportul Chiscani: Ghighimoc - Bălan, Ştefan, Milea, Zărnescu (min. 90: Cioceanu) - Bănică (min. 46: Boariu), Draguş - Huţu, Merloi, Stoian - Cazacu.