Comunal Cazasu a schimbat liderul în Liga a IV-a

• formaţia din Cazasu s-a impus cu 3-2 în derby-ul cu CS Făurei • Viitorul Ianca revine pe primul loc

Performera etapei a 5-a a Ligii a IV-a a fost Comunal Cazasu: formaţia antrenată de Marian Samuilă a câştigat derby-ul cu CS Făurei şi a schimbat liderul în Liga a IV-a. Cu acest succes echipa din Cazasu, pentru care Alex Cotigă a realizat “dubla”, rămâne cu şanse reale în lupta pentru podium în această ediţie de campionat. Meciul a fost echilibrat, Victoria a deschis scorul prin Cotigă, dar la pauză, graţie reuşitelor lui Percă şi Moroşanu, CS Făurei conducea cu 2-1. În repriza secundă Teleagă a marcat în propria poartă şi scorul a redevenit egal, 2-2. Tot după un corner Cotigă a marcat pentru echipa gazdă, iar Comunal Cazasu, cu antrenorul Marian Samuilă în teren s-a impus cu 3-2. La egalitate de puncte cu CS Făurei înaintea acestei etape, Viitorul Ianca a câştigat partida cu Gloria Movila Miresii şi a preluat şefia clasamentului în Liga a IV-a. O altă partidă interesantă părea a fi cea dintre Voinţa Vişani şi Voinţa Şuţeşti, în realitate formaţia vizitatoare a defilat spre o victorie concludentă şi meritată. Veber a deschis scorul în minutul 8 pentru oaspeţi iar după reuşita lui Muşat, oaspeţii conduceau cu 2-0 la pauză. În repriza a doua Custură (min. 68) şi Şerban (min. 95) au marcat pentru echipa vizitatoare, Pungă (min. 78) pentru gazde iar Voinţa Şuţeşti s-a impus cu 4-1 şi a urcat pe locul al doilea în clasament.

Cu alte detalii de la această etapă revenim în ediţia de mâine.