Cinci locuri pe podium pentru brăileni la Festivalul românesc de judo

•  Maria Naidin a câştigat concursul la U14 • alţi patru sportivi brăileni au ocupat locuri fruntaşe în clasament

La ediţia 2016 a Festivalului românesc de judo, competiţie care s-a desfăşurat în perioada 9-11 decembrie, la sala Polivalentă din Bucureşti, secţia de judo de la CSM Brăila, unde antrenoare este Carmen Constantin, a participat cu 12 sportivi şi a obţinut cinci clasări pe podium, cel mai bun rezultat fiind cel realizat de Maria Naidin, care a câştigat concursul la U14, categoria de greutate 29 kg. Tot la U14, Ştefan Mureşan, la categoria 42 kg, s-a clasat pe locul al cincilea. Andreea Marinescu la U16, categoria 40 kg, şi Petru Negură, la U10, categoria 46 kg, s-au clasat pe locul al doilea, iar Maria Mureşan la U12, categoria 29 kg, şi Paul Scurtu, la U16, categoria 42 kg, au ocupat ultima poziţie a podiumului de premiere. Alţi trei sporitivi brăileni s-au clasat pe locul al cincilea, Cătălina Varvaruc la U18, categoria 57 kg, Bianca Chiriac şi Dănuţ Tănase la U12, categoriile 26, respectiv 27 kg. La ediţia din acest an a Festivalului românesc de judo au participat 900 de sportivi de la 50 de cluburi din ţară.

La ultimul concurs oficial din acest an sportivii au participat la categoriile de vârstă la care vor concura în 2017. A fost un bun prilej pentru noi antrenorii de a-i vedea la lucru pe viitorii lor adversari, vom şti pe ce să ne axăm în programul de pregătire. Cu toate acestea, rezultatele au fost bune, promiţătoare în perspectiva competiţiilor oficiale de anul viitor”, a declarat antrenoarea Carmen Constantin.