Chivu printre cei mai buni jucatori ai partidei Roma-Udinese

Fundasul Cristian Chivu a fost considerat de presa italiana unul dintre cei mai buni jucatori ai partidei pe care AS Roma a cistigat-o, duminica, in deplasare, cu scorul de 4-1, in fata formatiei Udinese, in etapa a XXI-a din Serie A.
Internationalul roman a fost notat cu 7 de agentia Datasport, doar coechipierul sau de la Roma, mijlocasul brazilian Alessandro Amantino Mancini, primind 7,5.
"Fundasul roman a oferit o noua prestatie magistrala. A obtinut penaltiul prin care Mancini a deschis scorul si a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa. Chivu a gresit insa la golul inscris de Udinese, fiind depasit de Antonio Di Natale", a scris Datasport.
Cristian Chivu a jucat tot meciul, a inscris in minutul 79, din penalti, a obtinut si lovitura de la 11 metri in urma careia Mancini a marcat golul de 1-0 pentru AS Roma si a fost sanctionat cu un cartonas galben in minutul 17.