CFR Cluj, eliminata din cupele europene

CFR Cluj a pierdut, miercuri, scor 1-3 (1-2), meciul disputat pe teren propriu in compania echipei AS Roma, in etapa a cincea a grupei A a Ligii Campionilor, si a fost eliminata din cupele europene, transmite trimisul MEDIAFAX.
CFR Cluj nu mai are sanse de calificare nici macar in 16-imile Cupei UEFA, urmind sa incheie grupa pe locul 4 indiferent de rezultatele ultimei etape.
AS Roma a deschis scorul in minutul 11 prin Brighi. Perrotta a patruns in viteza si a centrat de pe partea dreapta peste portarul Stancioiu, iesit eronat, iar Brighi a trimis din fata portii goale.
In minutul 23, Francesco Totti a executat impecabil o lovitura libera de la 22 de metri si AS Roma si-a marit avantajul la 2-0.
CFR Cluj a redus din diferenta in minutul 30 prin Yssouf Kone, care a reluat cu capul din patru metri un balon respins de portarul Doni, dupa un sut expediat de Pereira.
Brighi a reusit dubla in minutul 64, dupa o pasa a lui Taddei si un sut pe jos din interiorul careului.
La partida disputata pe stadionul Dr. Constantin Radulescu au asistat 19.922 de spectatori, dintre care aproximativ 200 de fani italieni.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Portugalia, formata din Lucilio Cardoso Cortez Batista (central), Joao Ferreira, Sergio Lacroix (asistenti), Paulo Jorge Lourenco Batista (rezerva). Observatori au fost danezul Christian Kofoed pentru joc si austriacul Horst Brummeier pentru arbitri.
Dupa ce italienii au deschis scorul in urma unei erori a portarului Stancioiu, suporterii clujeni l-au huiduit si au cerut introducerea rezervei Nuno Claro.
Maurizio Trombetta nu i-a avut la dispozitie pe jucatorii Didi, Tony, Minteuan, toti accidentati. CFR Cluj a avut la acest meci doar sase rezerve.
Antrenorul Romei, Luciano Spalletti, nu a contat la acest meci pe fundasii Christian Panucci, tendinita la genunchi, si Cicinho, gripat, ambii ramasi la Roma. Atacantul Mirko Vucinici, care a acuzat o raceala puternica si nu a efectuat antrenamentul oficial, a fost lasat pe banca de rezerve.
Fundasul Philippe Mexes de la AS Roma a jucat meciul 50 in cupele europene.