CFR Cluj a câştigat titlul de campioană a României

Formaţia CFR Cluj a câştigat, pentru a doua oară în istoria sa, titlul de campioană a României, în urma victoriei de sâmbătă, scor 2-1, de pe teren propriu, cu Internaţional Curtea de Argeş, în etapa a XXXIII-a, penultima, a Ligii I.
Pentru CFR Cluj au marcat Bud '32 şi Deac '75, în timp ce pentru Internaţional Curtea de Argeş a înscris Apostu '67.
1-0: în minutul 32, Peralta a trimis o pasă printre fundaşii argeşeni, Vieira a ratat intercepţia, Bud a recepţionat balonul aproape de careul mic al oaspeţilor şi a şutat peste portarul Marius Popa.
1-1: în minutul 67, Matei a centrat în careul gazdelor, Bogdan Apostu reuşind să marcheze printr-o lovitura de cap.
2-1: în minutul 75, Deac a reuşit să marcheze pentru CFR Cluj după o preluare pe piept în careul oaspeţilor şi un şut care a intrat în plasă după ce a lovit şi bara porţii lui Popa.
Din minutul 82 al meciului, mijlocaşul portughez al echipei CFR Cluj, Dani, a fost eliminat de arbitrul Teodor Crăciunescu după un fault asupra lui Răduţ.
CFR: 1. Nuno Claro - 2. Tony , 6. Mureşan, 3. Cabrera, 66. Edimar - 8. Peralta, 31. Dani, 19. Culio (16. Bottone '66) - 77. Deac, 9. Traore (11. De Zerbi '46), 85. Bud (5. Y. Kone '79) . Antrenor: Andrea Mandorlini.
Internaţional Curtea de Argeş: 12. M. Popa - 15. Matei, 3. Viera, 21. Chiricheş, 24. Frăsineanu - 2. Băcilă, 23. Fl. Popa, 14. Voiculeţ (11. Stoianov 89), 5. E. Kone - 7. Răduţ, 9. Apostu (30. Stan '86) . Antrenor: Ionuţ Badea.
Cartonaşe galbene: Culio '35, Deac '65, Tony '82 / Băcilă '51, Vieira '70, M. Popa '77, Apostu 82.
Arbitri: Teodor Crăciunescu - Aurel Oniţă, Florin Stănescu - Florin Marcu
Observator: Alexandru Crişan
La meci au fost prezenţi aproximativ 22.000 de spectatori, echipa oaspete fiind susţinută de 15 fani.
Cu o etapă înaintea încheierii campionatului, CFR Cluj a acumulat 66 de puncte. A doua clasată în Liga I, Unirea Urziceni, care are 60 de puncte şi un meci mai puţin disputat, poate cel mult egala la puncte formaţia clujeană, dar şi în această situaţie CFR devine campioană datorită rezultatelor directe cu echipa ialomiţeană: scoruri 2-0 şi 1-0.
CFR Cluj obţine, astfel, al doilea titlu de campioană a României din istorie, după cel cucerit la sfârşitul sezonului 2007/2008, sub conducerea tehnică a lui Ioan Andone.În palmaresul clujenilor mai figurează două Cupe ale României, în 2008 şi 2009 şi Supercupa României în 2009. CFR Cluj este calificată şi în acest an în finala Cupei României, urmând să-şi dispute trofeul, la 26 mai, cu FC Vaslui.
CFR Cluj a început campionatul avându-l ca antrenor pe portughezul Antonio Conceicao, dar acesta a fost înlocuit, la 12 noiembrie 2009, după 13 etape, de italianul Andrea Mandorlini.