CF Braila II este noua lidera

Simbata trecuta, s-a derulat cea mai interesanta etapa a turului, una care a programat citeva partide derby si fiecare dintre ele si-a confirmat acest statut.
In conditiile in care jocul dintre Viitorul Ianca si Victoria Traian s-a aminat, sfera de interes s-a mutat la Chiscani, acolo unde avea sa se deplaseze ocupanta locului al treilea, Avintul Ciresu.
Jocul a fost peste nivelul Ligii a IV-a si a avut de toate, faze incendiare la ambele porti, rasturnari de situatii si goluri spectaculoase.
Oaspetii, cravasati de pe margine de catre Ionel Ivan, cel care a fost si primul antrenor al lui Banel Nicolita, au deschis scorul in minutul 16, prin Sorin Butiseaca. Acesta a trimis, de la un metru, mingea in plasa portii adverse, dupa o lovitura libera executata de Tandalache si o interventie mai putin inspirata a portarului Negru.
Gazdele nu au acuzat socul, au preluat ostilitatile in teren si dupa o perioada de dominare Iulian Durbaca a sutat de la marginea careului de 16 m in vinclul portii aparate de Ilasc si astfel s-a restabilit egalitatea.
In partea a doua s-a jucat pe contre si primii care au trecut pe linga gol au fost oaspetii, insa Barus a intirziat momentul sutului si scorul a ramas nemodificat.
La fel ca si in prima repriza, Avintul Chiscani a preluat treptat initiativa si in minutul 72, bine lansat la marginea suprafetei de pedeapsa, Merloi a preluat mingea si a sutat plasat la coltul lung, inscriind astfel golul de trei puncte pentru formatia sa.
Tot cu 2-1 s-a impus si Viitorul Gabenu in partida disputata pe teren propriu in compania formatiei CSO Ianca. Gazdele au condus cu 1-0 la pauza, gol marcat de Serban Feraru in minutul 27, insa in repriza a doua echipa lui Mircea Mircescu a fost mai activa in atac si in minutul 74, Cazan a restabilit egalitatea.
Meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, insa oaspetii au lasat prea repede garda jos si F. Feraru i-a taxat, marcind pentru 2-1 cu un minut inainte de finalul intilnirii.
Cel de-al treilea succes al gazdelor in aceasta runda s-a consemnat la Faurei, cu toate ca favorita la victorie era formatia vizitatoare, Recolta Tufesti. Oaspetii au deschis scorul in minutul 38, prin Gurau, iar cu zece minute inainte de finalul intilnirii Popirtac a inscris pentru 0-2 si partida parea jucata.
Numai ca Iacob Carst ramine in continuare unul dintre cei mai valorosi tehnicieni din judet. El a facut citeva modificari in efectivul echipei si in noua minute CS Faurei a marcat de trei ori prin Cristea (min. 81 si 90) si Margarit (min. 86) si a cistigat intilnirea.

CF Braila s-a impus in duelul "satelitilor"

Derby-ul de la Insuratei intre satelitii echipelor Viitorul si CF Braila a fost cistigat de oaspeti intr-un mod mult mai categoric decit o arata scorul. Dupa o prima repriza incheiata cu o remiza alba, a urmat una dominata autoritar de elevii lui Tudorel Cotiga. In aceasta parte a meciului CF Braila a marcat de doua ori, prin Mindroasa (min. 56) si Moroianu (min. 65), un succes in urma caruia cel putin pentru o saptamina formatia braileana a preluat fotoliul de lidera.
Cea mai categorica victorie i-a apartinut echipei Tractorul Viziru, 4-1 in deplasarea de la Vointa Gaiseanca.
Pentru invingatori, Ionel Bratosin si Marius Dragan au reusit cite o "dubla", golul gazdelor fiind marcat de Bordei in minutul 70.
Conform asteptarilor, Victoria Dedulesti s-a impus fara probleme in deplasarea de la Pressing, insa victoria oaspetilor s-a conturat abia in repriza a doua.
Golgeterul oaspetilor, Vizireanu, a marcat de doua ori in poarta gazdelor si astfel Victoria Dedulesti reuseste sa obtina cel de-al doilea succes din acest tur de campionat.

Vointa Visani - Tricolorul Lanurile 3-0 neprezentare
Lidera in seria intii este CF Braila III cu 17 puncte. Urmeaza trei formatii care au cite 16 puncte fiecare despartite de golaveraj, Vointa Visani, Infratirea Gemenele si Victoria Cazasu.