CF Braila a avut evolutii contradictorii

In urmatoarele sase etape, elevii lui Mihai Ciobanu au cistigat doua partide pe teren propriu, dar au pierdut la scor trei intilniri si au remizat in runda a zecea, pe Municipal, in compania revelatiei actualei editii de campionat, Unirea Slobozia.

CF Braila a condus 70 de minute la Rapid, insa a pierdut cu 3-1

Vineri, 12 septembrie, 2008, in etapa a cincea a turului, echipa fanion a orasului Braila a fost la 19 minute de a realiza o mare surpriza. Partida de la Bucuresti dintre satelitul Rapidului si CF Braila s-a ridicat, ca valoare peste nivelul Ligii a III-a si s-a derulat intr-un ritm alert, cu multe ocaziile la ambele porti.
Ionita a ratat in minutul 4 de la 6 metri, pentru ca la prima actiune
de poarta, oaspetii sa deschida scorul. Brailenii au obtinut un corner
in minutul 8, Rosu a combinat cu Plesa, dupa care a centrat pe
coltul lung, iar Bosoi, venit in viteza, a sutat violent, mingea a lovit
bara si apoi a poposit in poarta aparata de Straton.
Pina la pauza gazdele au trecut in citeva rinduri pe linga golul egalizator. Prima repriza s-a incheiat cu doua mari ocazii ale gazdelor si una in contul elevilor lui Mihai Ciobanu. Stegaru (min. 27) a trimis mingea, cu capul, in transversala, iar Ionita (min. 33) a sutat alaturi de tinta, de la marginea careului mic, insa putea fi si 0-2, daca Straton nu ar fi avut o interventie foarte buna la reluarea, cu capul, a lui Pinzaru.
La inceputul reprizei a doua Pinzaru a restabilit egalitatea la suturi in bara, dupa care, intr-un interval de doar 12 minute rapidistii au transat jocul in favoarea lor. Ionita a egalat si la faza urmatoare Emil Dica a ratat un penalty, insa tot el si-a recuperat greseala marcind pentru 2-1 in minutul 76. Scorul final al partidei, 3-1, pentru Rapid II a fost stabilit de Tene, in minutul 83.
In urma acestei infringeri, CF Braila a coborit de pe podium pe locul al cincilea, insa intre formatia braileana si lidera, Sageata Stejaru, nu erau decit patru puncte diferenta.

Victorie cu mari emotii

Prima repriza dintre CF Braila si Farul II, din etapa a sasea, s-a derulat intr-un singur sens, catre poarta lui Neagu, insa mingea a poposit doar o singura data in plasa constanteanului, in minutul 7, cind Plesa a trimis o diagonala care l-a gasit demarcat pe Rosu, acesta a patruns in careu, l-a fentat pe Calagi si a sutat violent, in vinclu, la coltul scurt.
Faza s-a repetat cinci minute mai tirziu, cu aceiasi protagonisti, insa
portarul a avut o interventie buna, mingea a ajuns la Stanciulescu,
dar acesta a luftat, dupa care nici Bosoi nu a fost mai inspirat, astfel
ca Neagu a scapat cu fata curata.
Repriza a doua a apartinut formatiei vizitatoare, pentru ca gazdele
au evoluat in inferioritate numerica 20 de minute, deoarece in minutul 71 Cosmin Dobre a avut o intrare criminala la portarul
Neagu si evident ca a primit cartonas rosu direct.
Pina la finalul intilnirii, satelitul Farului, cu Tibi Moldovan la timona a trecut in citeva rinduri pe linga gol si numai interventiile foarte bune ale portarului Paul Botas a facut ca toate punctele sa ramina la Braila.
"Noi ne-am facut meciul greu, insa sintem totusi bucurosi ca am
cistigat toate punctele. Doua treimi din meci am dominat, am
construit frumos, am avut o progresie buna, insa am ratat nepermis
de mult. Spre finalul meciului am suferit, am trecut prin emotii
pentru ca asa cum stie toata lumea, jocul de fotbal te pedepseste
daca nu-l tratezi asa cum trebuie. Eu consider ca potential avem dar mai trebuie sa treca ceva timp pina sa jucam asa cum ne dorim cu totii", declara la finalul partidei Mihai Ciobanu.

Brailenii, in rol de sparring partners la Ovidiu

Este destul de greu de inteles ce s-a intimplat cu echipa braileana
in runda a saptea, la Ovidiu, insa devenea tot mai relevant faptul ca, numai cu jucatori de pe plan local, CF Braila este doar o echipa de mijlocul clasamentului si nicidecum una care sa tinda la promovare.
Semnalele de alarma trase de antrenorul Mihai Ciobanu la inceputul campionatului nu au avut ecou la cei care conduc destinele fotbalului brailean, CF Braila nu a transferat jucatori de valoare, ci doar si-a marit numeric lotul, iar esecul de la Ovidiu nu a facut altceva decit sa arate care era stadiul valoric al fotbalistilor braileni si ca obiectivul fixat de sefii CF-ului, promovarea in Liga a II-a, este doar un vis greu de atins in acest campionat.
La Ovidiu CF Braila a fost doar un sparring partners pentru
dobrogenii s-au aruncat cu intreg efectivul in jumatatea adversa de
teren, iar ocaziile la poarta lui Botas au abundat, astfel ca pina la deschiderea scorului au trecut doar 8 minute. Boras a patruns pe
partea stinga, l-a driblat pe Bosoi si a centrat in careul brailean,
Evdochin a reluat, de la opt metri spre poarta, Botas a respins
mingea in fata si, pe faza, Stere a trimis-o cu capul in plasa, 1-0.
Stere a marcat pentru 2-0 si abia in minutul 30 CF Braila a creat prima actiune periculoasa in jumatatea adversa, insa ea s-a incheiat doar cu un sut anemic al lui Neta.
Pina la pauza ambele formatii au mai inscris cite un gol, gazdele in minutul 33 prin Florea si Pinzaru, in penultimul minut de joc pentru oaspeti.
Dobrogenii s-au jucat cu ocaziile in repriza a doua, dar l-au invins pe Botas numai o singura data, in minutul 49, cind atacantul Curumi a stabilit scorul final al intilnirii, 4-1, pentru CS Ovidiu.
"Eu sint surprins de jocul foarte slab facut de intreaga echipa
braileana. Am pregatit in amanuntime acest meci si din punctul meu
de vedere nu trebuiau sa apara lacune, insa este clar ca trebuie sa
reevaluam tot ceea ce inseamna CF Braila, deoarece nu mai
doresc, pe viitor sa mai am parte de o asemenea evolutie
submediocra", afirma la revenirea in Braila, Mihai Ciobanu, antrenorul principal al CF Braila.

Victorie categorica pe Municipal in partida cu CS Eforie, infringere la scor la Calarasi

Pe data de 3 octombrie, CF Braila a bifat cel de-al cincilea succes din tur, 4-1, in disputa de pe teren propriu cu CS Eforie.
Elevii lui Ciobanu si Darie au marcat repede, in minutul 11, prin Alex Neta iar Olenic (min. 21) a stabilit scorul primei reprize, 2-0 pentru CF Braila.
Repriza a doua a fost tot la discretia gazdelor, Alin Pinzaru si Marius Coman si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor, dar ca de obicei, brailenii au primit si ei un gol, astfel ca partida s-a incheiat cu 4-1 pentru CF Braila.
"Acasa lei afara mielusei", asa au fost fotbalistii de la CF Braila in prima jumatate a campionatului 2008-2009.
Dupa o victorie la scor pe teren propiu, a urmat o infringere rusinoasa in deplasare la Calarasi, unde au sutat doar o singura data spre poarta adversa. Brailenii pot acuza pe drept greseala arbitrului de centru care l-a eliminat gratuit pe Necoara, insa ceea ce au aratat ei la Calarasi in repriza a doua nu prea a semanat a fotbal.
Dunarea a deschis scorul in minutul 15 prin Nelu Buca, iar la trei minute de la reluare Sorin Buca a marcat pentru 2-0.