CF Brăila speră din nou după victoria cu 2-0 de la Gloria Buzău

În etapa intermediară de miercuri, prin victoria cu 2-0 din Crângul Buzăului, jucătorii de la CF Brăila au luat o gură mare de oxigen. Însă, ca să respire şi în campionatul următor aerul Ligii a II-a, elevii lui Alin Pânzaru sunt condamnaţi să câştige sâmbătă, pe Municipal, meciul cu Rapid CFR Suceava.
Brăilenii au intrat hotărâţi în teren şi după numai jumătate de minut au deschis scorul prin Adrian Câmpeanu, care a fructificat o centrare foarte bună a lui Sorin Frunză. A urmat un asediu al gazdelor la poarta lui Mitrea, însă brăilenii s-au apărat cu exactitate. Dăniţă (min. 6) şi Panatelie (min. 16) i-au încercat vigilenţa lui Mitrea, însă acesta a avut intervenţii foarte bune. Portarul formaţiei brăilene a fost salvat apoi de bara transversală la şutul din marginea careului al lui Pantelie (min. 26). Abia pe finalul primei reprize oaspeţii s-au mai apropiat periculos de careul advers şi chiar au fost la un pas de a-şi mări avantajul de pe tabelă, dar mingea şutată de la 30 de metri de Câmpeanu a fost respinsă în corner de Gherasim.
În repriza a doua s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, astfel că fazele de poartă au fost mai rare. În minutul 77, după un un-doi cu Adrian Câmpeanu, Claudiu Ionescu a şutat peste transversală şi tot el şi-a încercat şansa de a înscrie de la distanţă cu şapte minute înainte de finalul meciului. În cel de-al treilea minut de prelungire al părţii secunde brăilenii au iniţiat un contraatac, Iordache i-a pasat lui Dima, iar acesta l-a driblat pe Gherasim şi a trimis mingea în plasa porţii buzoiene.
CF Brăila s-a impus cu 2-0 şi este la doar o victorie distanţă de realizarea obiectivului, menţinerea în Liga a II-a.
CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Necoară, Ghiocel (min. 50: Dima) - Spătaru (min. 70: Cl. Ionescu), Ochia, Neagoe, Frunză - Iordache, Câmpeanu (min. 92: Ndigwe).