CF Brăila s-a impus cu 2-0 în amicalul cu CSM Rm. Sărat

Formaţia brăileană s-a impus cu 2-0 în faţa echipei din Liga a III-a, CSM Rm. Sărat în cel de-al doilea amical cu Alin Pânzaru pe post de antrenor principal.
A fost un meci specific de pregătire în care ambele formaţii au testat mai mulţi fotbalişti.
Cu patru noutăţi în lot, brazilianul Marcio, Dan Ignat, revenit după un an la gruparea de la Dunăre, Vădrariu (Ceahlăul Piatra Neamţ) şi Ciocâlteu (Conpet Ploieşti), CF Brăila a fost la un pas de a deschide scorul chiar în primul minut de joc, însă Câmpeanu nu a reuşit să-l învingă, în situaţie de unu la unu pe portarul Toader.
În formula Leu - Bosoi, Ignat, Ivan, Vădrariu - Pungă, Puşcaşu, Marcio, Necoară - Ciocâlteu, Câmpeanu, gazdele au irosit o altă şansă de gol prin Ciocâlteu şi apoi jocul a intrat într-o perioadă de acalmie, stopată însă în minutul 22 de un duel peste limita regulamentului între Câmpeanu şi un apărător al oaspeţilor, Vasilică Popa. Ambii au fost avertizaţi cu cartonaş galben, însă atacantul gazdelor nu s-a oprit aici, el a încercat să-i aplice o corecţie adversarului său motiv pentru care arbitrul de centru, Ionuţ Smeu i-a trimis pe amândoi la cabine.
La şase minute de la incident Gabriel Bosoi a marcat după o acţiune personală şi a stabilit şi scorul primei reprize, 1-0 pentru CF Brăila.

Eurogolul lui Vidar nu a fost validat

Antrenorul Alin Pânzaru a trimis în teren în partea a doua a amicalului o altă echipă, Tudor - Spiridon (FC Snagov), Săndei (Conpet Ploieşti), Olenic, Boboc - Visar (Germania, Liga a IV-a), Rondan (FC Snagov), Bogoş, Costache - Rusu (Astra II Giurgiu), Nicoliţă.
În această parte a amicalului, prima ocazie mare de gol a aparţinut formaţiei CSM Rm. Sărat. Oaspeţii puteau profita de o neatenţie în apărare a formaţiei brăilene şi puteau egala însă, cu un ultim efort, Olenic (min. 53) a scos de pe linia porţii, mingea şutată de fundaşul dreapta, Bodoc.
Jocul pe ansamblu în repriza secundă a fost unul fără realizări colective importante. Doar realizările personale ale unora dintre brăileni au ieşit în evidenţă, dar şi acestea au fost puţine.
Demne de menţionat au fost fazele din minutul 72, când Gigel Costache a şutat cu efect din lovitură liberă şi mascat de coechipieri Toader nu a putut evita golul, era 2-0 pentru brăileni şi cea petrecută două minute mai târziu când putea fi 3-0 pentru CF Brăila. Visar a şutat de la 22 de metri, mingea a lovit transversala şi a căzut dincolo de linia porţii, însă asistentul Raul Perianu nu a fost bine poziţionat şi nu a validat golul.
"Suntem încă în căutări dar pot spune că ne aflăm pe un drum bun. În linii mari eu m-am hotărât în privinţa jucătorilor veniţi în probe. În această săptămână vom juca în deplasare cu Dunărea Galaţi şi Oţelul II şi până pe 20, lotul echipei CF Brăila va fi definitivat în proporţie de 80 %", a declarat la finalul amicalului Alin Pânzaru.