CF Brăila a remizat, 2-2, la Săgeata Năvodari

CF Brăila şi-a continuat parcursul foarte bun din ultima perioadă şi a remizat, 2-2, în ultima etapă a turului, pe terenul uneia dintre pretendentele la promovare, Săgeata Năvodari. Un rezultat foarte bun obţinut de elevii lui Alin Pânzaru în condiţiile în care brăilenii au jucat cu un om mai puţin timp de 38 de minute. În urma acestei remize gruparea de la Dunăre a încheiat prima jumătate a campionatului pe locul al cincilea.
Dobrogenii au încercat să dea lovitura încă din startul partidei însă încercările lui Pătraşcu (min. 5), Deletic (min. 8) sau Ganea (min. 10) nu au avut darul de a schimba ceva pe tabela de marcaj. A urmat o perioadă de câteva minute în care jocul s-a derulat doar între cele două careuri dar, în minutul 27, Spătaru a şutat înşelător din careu însă portarul gazdelor a scos mingea de la rădăcina barei. Cu un sfert de oră înainte de finalul primei reprize Spătaru şi Ganea au mai dezmorţit cumva atmosfera de pe stadionul din Năvodari însă nici încercările lor nu au avut efect pe tabela de marcaj. În minutul 36 CF Brăila a reuşit să deschidă scorul. Lansat în adâncime în urma unui contraatac, Andrei Puşcaşu a pătruns în careul gazdelor şi a făcut inutilă intervenţia lui Albuţ. Bucuria elevilor lui Alin Pânzaru a fost însă de scurtă durată. După primirea golului Săgeata Năvodari a preluat iniţiativa şi, după doar patru minute, a restabilit egalitatea. Stana i-a pasat lui Aleksandar Srdic iar atacantul sârb a marcat cu toată opoziţia lui Mitrea. Până la pauză gazdele au mai înscris o dată prin Muzac, din penalty, după un henţ al lui Ivan şi dobrogenii conduceau cu 2-1, după primele 45 de minute.

CF Brăila a egalat în inferioritate numerică

Din minutul 52 CF Brăila a rămas în inferioritate numerică, Petean fiind eliminat de arbitrul Cătălin Pană pentru un fault din spate asupra lui Chiţu. Cu un jucător mai puţin, brăilenii au continuat să spere într-un rezultat pozitiv. În minutul 59 însă Săgeata putea tranşa definitiv partida în favoarea sa. Deletic a şutat slab de la marginea careului mic iar Mitrea a reţinut mingea. Sârbii Srdic şi Deletic au combinat periculos la marginea careului brăilean în minutul 62 însă mingea şutată de ultimul a fost deviată în corner de apărarea brăileană. CF Brăila a replicat prin câteva contraatacuri însă Spiridon (min. 69) şi Stelian Nicoliţă (min. 71) nu au reuşit să găsească spaţiul porţii. Insistenţele oaspeţilor s-au concretizat totuşi în minutul 75, când Onofraş i-a pasat lui Stelian Nicoliţă iar atacantul CF-ului a pătruns în careu şi a restabilit egalitatea, 2-2. Până la finalul partidei gazdele au atacat în valuri dar Chiţu a şutat în bară iar în ultimul minut de joc mingea şutată de Pătraşcu a fost scoasă de pe linia porţii de Stănciulescu, astfel că până la ultimul fluier al lui Cătălin Pană tabela nu a mai suferit nicio modificare iar CF Brăila a obţinut un punct important la Năvodari.

Săgeata Năvodari: Albuţ - Ursu, Pătraşcu, Damian, Bruno - Chiţu (min. 89: Eloy), Ganea, Stana, Deletic (min. 71 Vieru), Muzac - Srdic.
CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Petean, Frunză, Spătaru (min. 64: Iordache), Puşcaşu, Niţă (min. 69: S. Nicoliţă) - Onofraş (min. 90: Dima).