CF Brăila a pierdut, 0-3, amicalul cu SC Bacău

CF Brăila a încheiat perioada de pregătire de la Galaţi cu o înfrângere severă, 0-3, într-o partidă amicală susţinută în compania unei colege de campionat, SC Bacău. Amicalul de pe stadionul Siderurgistul a avut două părţi distincte. Prima repriză a fost controlată de elevii lui Pânzaru, însă brăilenii au irosit şi un penalty dar au primit un gol stupid, dintr-o fază fixă, şi o repriză secundă dominată autoritar de SC Bacău.
Un câştig pentru CF Brăila îl reprezintă cooptarea în lot a atacantului Bogdan Ungureanu, fotbalist care a evoluat la CS Otopeni, Gloria Buzău sau Callatis Mangalia iar în tur a fost legitimat la SC Bacău. De asemenea îmbucurător pentru gruparea de la Dunăre este faptul că la acest amical a asistat şi un potenţial sponsor, decizia de colaborare cu gruparea de la Dunăre urmând să se ia în cel mai scurt timp.
La finalul meciului, Valentin Avramescu a precizat că transferul atacantului de 28 de ani, Bogdan Ungureanu, se va finaliza în câteva zile şi că, de asemenea, şi investitorul italian vrea să colaboreze cu gruparea brăileană.
"În principiu ne-am înţeles cu Ungureanu, iar în vederile noastre mai sunt câţiva jucători. De asemenea, avem speranţa că investitorul italian va decide să ne ajute şi nu doar pentru acest sezon, ci s-a pus problema colaborării pe o perioadă îndelungată, este vorba despre un proiect pe termen lung", a declarat Valentin Avramescu.
CF Brăila a început bine amicalul cu SC Bacău şi în minutul al treilea Petean a şutat la poartă, Lozneanu a oprit mingea cu mâna, iar centralul Adrian Cojocaru a arătat punctul cu var. Din nefericire, Onofraş a şutat prea uşor pentru a-l surprinde pe portarul Petrariu şi băcăuanii au scăpat fără gol încasat. După doar două minute, după un corner executat de Necoară, Bârsănel a trimis mingea, cu capul, puţin pe lângă poartă. Prima acţiune periculoasă a formaţiei pregătite de Cristian Popovici s-a derulat în minutul 10 şi l-a avut în prim plan pe Bogdan Rusu, însă mingea şutată de atacantul oaspeţilor a fost parată de Mitrea. La jumătatea primei reprize, băcăuanii au trecut pe lângă gol, Ţuţu a centrat în careul brăilean şi, de la opt metri, Curiliuc a trimis mingea peste transversală. A urmat o acţiune a brăilenilor, mingea a circulat pe traseul Dima, Onofraş, Petean însă şutul trimis de ultimul a fost blocat de unul dintre apărătorii adverşi. În minutul 36, SC Bacău a obţinut o lovitură liberă la 22 de metri, Bogdan Rusu a şutat cu efect, apărarea brăileană a fost fără reacţie, iar Mitrea, poziţionat greşit, a urmărit cum mingea a poposit la colţul lung. Pănă la pauză, brăilenii au avut două mari şanse de a egala, dar Ungureanu (min. 40) nu a reuşit să împingă în poartă mingea centrată de Ghiocel, iar în penultimul minut de joc, Puşcaşu a ţintit transversala porţii lui Olteanu.
Repriza secundă a început cum nu se putea mai rău pentru brăileni. La trei minute de la reluare, Andrei Pavel a centrat în faţa porţii, iar Hurdubei a marcat pentru 2-0. În minutul 51 a fost rândul servantului de la golul al doilea, Andrei Pavel, să-şi treacă numele pe lista marcatorilor. Noul atacant al echipei CF Brăila, Bogdan Ungureanu, a reluat spre poartă o minge centrată de Ghiocel însă portarul Bacăului a înlăturat pericolul. Hurdubei a avut în vârful bocancului şi golul al patrulea însă mingea şutată de el a fost exact pe traiectoria lui Leu şi portarul brăilean a înlăturat pericolul. În ultimul sfert de oră, elevii lui Pânzaru s-au apropiat de mai multe ori de poarta apărată de Savu, însă CF-ului i-a lipsit omul care să dea decisiva, cât şi cel de gol şi amicalul s-a încheiat cu victoria clară, cu 3-0, a echipei SC Bacău.

CF Brăila: Mitrea (min. 46: Leu) - Spiridon (min. 65: Iordache), Bârsănel, Necoară (min. 55: Stănciulescu), Ghiocel - Dima (min. 55: Niţă), Ivan (min. 62: Olenic), Puşcaşu (min. 52: Spătaru), Petean (min. 65: Ndigwe) - Onofraş (min. 51: S. Nicoliţă), Ungureanu (min. 62: Radu).
SC Bacău: Petrariu - Mihălăchioaie, Ursu, Lozneanu, Drugă - Adascaliţei, Căinari, Curiliuc, Neagu - B. Rusu, Ţuţu. Au mai jucat portarii Olteanu, Savu şi jucătorii de câmp, Burcă, Dumitriu, Hurdubei, Luncanu, Taban, Sascău, Strugariu, Vraciu, V. Pavel, A. Pavel.