CF Brăila II a făcut pasul decisiv spre Liga a IV-a

În meciurile desfăşurate în week end-ul trecut în Liga a V-a s-au marcat multe goluri, iar formaţiile care au evoluat pe teren propriu şi-au trecut în cont cele mai multe victorii. Au fost şi două meciuri derby, câte unul în fiecare serie, însă cel mai spectaculos a fost cel de la Plopu dintre Voinţa din localitate şi AS Bordei Verde. Un meci cu multe goluri şi răsturnări de situaţii. Voinţa Plopu a deschis scorul încă din minutul 2 prin Lungu însă oaspeţii au reuşit să restabilească egalitatea în minutul 35, după reuşita lui Miclaru. Jalbă a marcat în minutul 44 iar gazdele aveau un avantaj minim, 2-1, la pauză. În repriza a doua AS Bordei Verde a înscris de trei ori la rând prin Miclaru (min. 68, 71) şi Tudor iar echipa din Bordei Verde conducea cu 4-2. Lungu a redus din diferenţă în ultimul minut din timpul regulamentar de joc, în cel de-al treilea minut al prelungirilor părţii secunde tot Lungu a restabilit egalitatea, 4-4, iar la ultima fază a partidei Dinu a marcat golul victoriei pentru Voinţa Plopu. În celălalt meci derby, CF Brăila II, pentru care Niţă şi Dima au realizat câte o "dublă", s-a impus cu un categoric 4-0 în disputa cu ocupanta locului al doilea, Dunărea Tichileşti. Stanriz, pentru care au marcat, Craiu, Moisescu (min. 37, 62, 69) şi Oancea, s-a impus cu 5-2 pe teren propriu în partida cu Dacia Berteşti, iar Şoimii Unirea a câştigat cu 6-3 la FC Tufeşti, golurile oaspeţilor fiind realizate de Ioniţă, Anghel, I. Durbacă, şi Mogoş (min. 63, 84, 90).
În prima serie primele trei locuri sunt ocupate de : 1 CF Brăila II, 54 puncte, 2 Tricolorul Lanurile, 50 puncte, 3 Dunărea Tichileşti, 48 puncte, iar în seria a doua podiumul are următoarea configuraţie: 1 Voinţa Plopu, 63 puncte, 2 AS Bordei Verde, 61 puncte, 3 FC Urleasca, 49 puncte.