CF Brăila a făcut «instrucţie» cu Farul

Elevii lui Alin Pânzaru au făcut instrucţie cu Farul Constanţa şi au făcut pasul decisiv spre turneul play off. Victoria s-a conturat abia în repriza a doua, însă CF Brăila şi-a dominat adversara din primul şi până în ultimul minut de joc. În prima repriză, Stelian Nicoliţă i-a exasperat pe cei peste 600 de brăileni prezenţi în tribune prin ratările sale, însă tot el a fost cel care a scos penalty-ul, în urma căruia Sorin Frunză a deschis scorul. Jucătorul meciului a fost Bogdan Ungureanu, autor a unei "duble", însă şi Onofraş, dacă ar fi marcat, ar fi putut tinde la acest calificativ. Spectacolul din teren a fost completat de cel din tribună, acolo unde noua galerie a echipei CF Brăila i-a încurajat non stop pe favoriţi. Demn de remarcat faptul că, la finalul jocului, galeria brăileană a aplaudat pe suporterii veniţi de la Constanţa, lucru care rar se întâmplă pe stadioanele din România.

Partida a început cu o întârziere de 7 minute. Arbitrul de centru Cătălin Pană nu a vrut să dea drumul la joc pentru că la stadion nu era şi o a doua ambulanţă. Lovitura de începere a fost dată de Nicuşor Jica, un fotbalist care a scris pagini importante pentru fotbalul brăilean dar mai ales pentru Petrolul Ianca.
Fiind un meci cu aceeaşi miză pentru ambele formaţii, accederea la turneul play off, niciuna dintre combatante nu a riscat, iar în aceste condiţii prima situaţie de poartă s-a consemnat abia în minutul 14, când Dima a centrat la marginea careului advers iar Onofraş a trimis mingea peste transversală. Farul a replicat după numai trei minute prin Jianu, care a trimis un şut centrare în faţa porţii brăilene, dar Grigoraş nu a reuşit să ajungă la minge. Treptat, brăilenii au pus stăpânire pe mijlocul terenului, au început să se apropie periculos de careul advers, astfel că, în minutul 24, ei ar fi putut deschide scorul însă Pătraşcu a avut o intervenţie salutară pentru formaţia sa, într-un duel, unu la unu, cu Stelian Nicoliţă. Frunză (min. 32) a încercat să-l surprindă pe portarul Olaru, însă mingea a trecut pe lângă ţintă. Onofraş (min. 37) a trimis o minge în adâncime care l-a găsit demarcat în careul advers pe Nicoliţă, atacantul a făcut însă o preluare prea lungă iar Szalkai a reuşit să înlăture pericolul. După numai un minut, Onofraş a şutat înşelător, portarul constăţean a gafat dar tot Szalkai a îndepărtat pericolul. Brăilenii au forţat deschiderea scorului, dar până la pauză tabela a rămas nemodificată.

Italianul Salvatore Novello a debutat la CF Brăila

La două minute de la reluare, Nicoliţă, după o altă pasă foarte bună a lui Onofraş, a irosit o nouă şansă de a marca, însă tot Nicoliţă a fost oprit prin fault de portarul Neagu, arbitrul de centru Cătălin Pană a arătat punctul cu var, iar Frunză a marcat şi şi-a adus echipa în avantaj. După alte patru minute, la capătul unei acţiuni de atac a gazdelor, Victor Olenic a trimis mingea în vinclu, iar CF Brăila conducea cu 2-0. Din acest moment şi-a intrat în rol de marcator Bogdan Ungureanu. Dacă până atunci atacantul a fost doar pe post de servant, în minutul 72 şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, după o pasă primită de la Petean. Intrat în teren în minutul 69 în locul lui Nicoliţă, italianul Salvatore Novello a reuşit o execuţie spectaculoasă însă mingea a trecut de puţin peste transversală. Cu patru minute înainte de finalul jocului, Niţă a trimis mingea în transversală, iar la faza imediat următoare, Ungureanu a şutat plasat, de la 18 m, la colţul lung, pentru 4-0. În primul minut de prelungire al reprizei secunde, Enciu putea înscrie golul de onoare însă constănţeanul nu a găsit spaţiul porţii deşi s-a aflat într-o poziţie foarte bună.
CF Brăila s-a impus cu 4-0 şi, în proporţie de 80%, este calificată pentru turneul play off.

Declaraţii după meci:
"A fost un meci decisiv pentru noi şi mă bucur că am reuşit să ne impunem într-o manieră atât clară. Dacă am fi făcut un pas greşit, am fi pierdut trena. Acum pot spune că, în proporţie de 75-80 %, ne-am realizat obiectivul, accederea la turneul play off. În felul acesta am închis gura cârcotaşilor care vedeau tot felul de scenarii. Acum trebuie să mergem la victorie şi în următoarele două partide pe care le mai avem de disputat, miercuri la Dorohoi, apoi la Berceni. Să demonstrăm în teren că merităm să ne clasăm între primele şase echipe din serie", a declarat Alin Pânzaru.
"CF Brăila a meritat astăzi victoria, nu avem nicio scuză pentru prestaţia slabă a echipei noastre. I-am avertizat pe jucători că avem un meci greu la Brăila. Dar se vede că echipa nu este pregătită fizic şi nici nu este omogenă. Timpul a fost scurt, avem 6-7 jucători cu experienţă, cu muncă multă şi cu determinare în ceea ce facem, putem deveni o echipă cu pretenţii începând din sezonul următor", a spus la rândul său Marian Dinu.

CF Brăila: Mitrea - Dima (min. 75: Niţă), Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Onofraş, Petean, Olenic, Frunză (min. 82: Spătaru) - Ungureanu, S. Nicoliţă (min. 69: Novello).
Antrenor: Alin Pânzaru.
Farul: Olaru (min. 41: Neagu) - Băjan, Ciobanu, Pătraşcu, Szalkai - Grigoraş (min. 57: Plămadă), Neagoe, Ochia, Cârstoiu (min. 62: Vieru) - Jianu, Enciu.
Antrenor: Marian Dinu