Cel mai bun joc în deplasare din retur al brăilenilor

Penultimul joc din acest sezon a fost unul reuşit pentru brăileni, care s-au impus la scor, 3-1, pe terenul constănţenilor de la Portul.

Elevii lui Vasile Darie au început curajos partida şi în minutul 2 au ratat prima mare situaţie de a deschide scorul: Bosoi a centrat în faţa porţii, dar Iosofache a ratat intercepţia. Bosoi şi-a încercat la rândul lui şansa de a-l învinge pe portatul constănţean, însă mingea a trecut pe lângă colţul lung, iar la următorul contraatac brăilean, Iosofache i-a pasat lui Marius Lupu, aflat într-o poziţie foarte bună de şut, numai că atacantul oaspeţilor nu a reuşit să găsească soluţia cea mai bună.

Portul a avut la rândul ei ocazia de a intra în avantaj, la jumătatea primei reprize, însă Mitrea a avut o intervenţie salutară şi a păstrat tabela intactă.

CF Brăila a continuat să-şi domine adversara şi în minutul 32 a reuşit să marcheze prin Lupu, după o centrare foarte bună a lui Gabriel Bosoi.

Fiecare formaţie a mai avut câte o situaţe de a înscrie, însă, după 45 de minute, tabela indica un avantaj minim în favoarea oaspeţilor.

Chipciu şi Mândroasa au tranşat meciul în favoarea oaspeţilor

CF Brăila a început mai bine şi repriza a doua, însă a continuat să rateze. La câteva minute de la reluare Chipciu a şutat de la 25 m, portarul gazdelor a respins în faţă, mingea a ajuns la Iosofache şi acesta a şutat peste transversală. Iosofache a fost în prim plan câteva minute mai târziu când l-a driblat chiar şi pe portarul constănţean după care a centrat în faţa porţii, însă Pascu a reluat, cu capul, pe lângă poartă, iar în minutul 73, Mândroasa irosit o imensă ocazie în situaţie de unu la unu cu goal keeper-ul Portului.

Pascu şi-a trecut şi el numele pe lista ratărilor, încă odată şi Chipciu şi cum ocaziile se răzbună, Portul a reuşit să restabilească egalitatea cu zece minute înainte de finalul partidei.

Brăilenii nu s-au mulţumit de această dată cu remiza. Au ieşit din nou la atac şi au înscris de două ori în ultimele minute ale meciului.

În minutul 86, Alexandru Chipciu a luat o acţiune pe cont propriu, a driblat tot ce i-a ieşit în cale şi a marcat pentru 1-2, iar în primul minut al prelungirilor, angajat de Iosofache, Mândroasa a făcut o cursă de 40 m şi a şutat la colţul lung fără asperanţe pentru portarul gazdelor.