Ceahlaul a remizat la Brasov si a facut pasul decisiv spre promovare

Prima etapa a returului a lamurit definitiv problema echipei care va promova in seria I a Diviziei B.
Simbata, la Brasov, FC-ul a reusit sa deschida scorul in minutul 3, prin Tatarciuc insa Ceahlaul a demonstrat ca nu intimplator ocupa primul loc in clasament. Elevii lui Marin Barbu au reusit sa egaleze in minutul 39 si puteau chiar sa obtina toate punctele daca in finalul partidei Tibi Serban si Doicaru gaseau spatiul si nu barele portii aparate de Colceag.
In aceasta situatie Ceahlaul este deja promovata pe prima scena a fotbalului romanesc, in restul etapelor lupta urmind a se da doar pentru ocuparea locului al doilea, cel care permite accesul la barajul de promovare si pentru evitarea retrogradarii.
Pentru primul obiectiv se lupta Forex, Dacia Unirea si FC Botosani.
Cea de-a doua echipa a Brasovului, nou promovata Forex, a inceput returul cu o infringere la limita, 0-1 la FC Botosani, ca si in primul meci al campionatului. Prin reusita lui Colban din minutul 10, echipa lui Mihai Ciobanu s-a apropiat la doar un punct de podium.
O alta formatie care a inregistrat un salt in clasament a fost Dacia Unirea. Cu toate ca puteau cistiga la un scor mult mai concludent si victoria la limita i-a permis formatiei brailene sa urce pe locul al treilea si sa se apropie la doar un punct de ocupanta locului secund in clasament, Forex, formatie pe care o va intilni in partida directa simbata, la Brasov.

Callatis a realizat scorul etapei

In subsolul clasamentului nu s-au produs mutari importante, singura formatie care a reusit sa plece cu un punct din deplasare fiind Laminorul Roman.
Romascanii au deschis scorul in ultimul minut al primei reprize, prin Harbuzaru si au sperat ca vor pleca cu toate punctele de la Tirgoviste pina in minutul 80. Atunci defensiva Laminorului a gafat, arbitrul Florin Ghimbasan a aratat punctul cu var si Ciolca a restabilit egalitatea. Aceasta remiza nu avantajeaza insa pentru moment nici una dintre cele doua formatii.
Portul Constanta a pierdut la doua goluri disputa de la Precizia si a picat doua locuri in clasament in timp ce Gloria Buzau, care se afla pe pozitia a 12-a, retrogradabila a reusit sa urce doua locuri, beneficiind de o victorie la "masa verde", in partida pe care trebuia sa o dispute cu Midia Navodari, formatie care s-a retras la finalul turului.
Si penultima clasata, Callatis Mangalia, a luat "o gura de oxigen" in aceasta etapa. In urma victoriei cu 4-1 in fata uneia dintre revelatiile turului, Cetatea Suceava, echipa lui Marin Radu a facut un salt de trei locuri. Gazdele au trecut insa prin emotii deoarece in minutul 2 fostul jucator al Midiei Navodari, Robert Miu, marcase pentru Cetatea. Egalarea a survenit tirziu, in minutul 34, cind a inscris Stoianof, iar Teican si din nou Stoianof din penalty au adus linistea in tabara Callatisului, formatie care la pauza avea deja un avantaj de doua goluri. In partea a doua a meciului arbitrul Andrei Ionita a acordat gazdelor inca o lovitura de la 11 metri si Marin a stabilit scorul final, 4-1, care de altfel a fost si scorul etapei.