Ceahlaul a inregistrat al treilea esec, dar este matematic promovata in Divizia A

In etapa a 27-a a continuat "dialogul de la distanta" intre cele doua formatii brasovene pentru ocuparea locului de baraj.
Ambele echipe au cistigat. Forex s-a impus in deplasare, la Callatis, in urma golului marcat de Manea, in minutul 25, pastrind astfel avantajul de un punct in fata concitadinei sale, care a cistigat cu 6-1 disputa de pe teren propriu cu Laminorul Roman.
In aceasta partida Ciprian Prodan a realizat un hat trick in repriza a doua si Arman Karamian o dubla, ultimul gol al invingatorilor fiind marcat de Adam, cu opt minute inainte de final. Formatia vizitatoare a reusit sa marcheze golul de onoare in penultimul minut de joc, prin Codreanu.
Daca Forex si FC Brasov continua lupta pentru locul al doilea, adversarele lor din aceasta runda, Callatis si Laminorul Roman sint deja retrogradate.
In acest final de retur a mai aparut o surpriza, in derby-ul moldav de la Suceava, in care Cetatea s-a impus cu 1-0 in fata liderei, printr-un gol marcat de Prisaca in minutul 37.
Indiferent de rezultatele pe care le va obtine in ultimele trei etape ce au mai ramas pina la finalul campionatului, Ceahlaul este promovata deja in Divizia A.

Precizia a transat in favoarea ei duelul cu FCM Tirgoviste

Practic si lupta pentru evitarea retrogradarii este incheiata, din seria I urmind sa retrogradeze in Divizia C, in afara de cele doua formatii mentionate deja, FCM Tirgoviste, Petrolul Moinesti si Portul Constanta.
Dacia Unirea a pierdut in aceasta runda si ocupa locul al zecelea, cea mai slaba pozitie a ei din ultimii trei ani. Echipa pregatita de Gigi Ion urmeaza insa sa sustina doua partide pe teren propriu, cu Dunarea Galati si FCM Tirgoviste, iar in ultima etapa va evolua la Roman, unde de asemenea are sanse de a se impune si daca va realiza maximum de puncte ar putea urca spre partea superioara a clasamentului.
Precizia Sacele a obtinut un succes extrem de important in disputa cu una dintre contracandidatele la mentinerea in acest esalon, FCM Tirgoviste. Daca dupa etapa a 26-a formatia din Sacele parea o echipa condamnata sa paraseasca acest esalon, dupa succesul de simbata, trupa lui Daniel Bona si-a rezolvat obiectivul din acest an in detrimentul FCM-ului din Tirgoviste.
Mai deunazi in zona retrogradarii, Gloria si-a inceput ascensiunea in urma egalului de la Braila si dupa doua succese consecutive a urcat pe locul al saselea. Simbata, in Cring, formatia pregatita de antrenorul-jucator Viorel Ion, care la rindu-i si-a trecut numele pe lista marcatorilor, a invins cu 4-2 pe Altay Navodari. Pentru invingatori in acest meci a inscris si fostul golgheter al Daciei Unirea, Romeo Buteseaca.
Derby-ul codaselor s-a disputat la Moinesti, intre Petrolul si Portul Constanta. La capatul unei partide viu disputate, gazdele s-au impus cu 3-2. Cu toate ca prin jocul prestat au demonstrat ca au valoare de Divizia B nici una dintre cele doua formatii nu mai au sanse de a se mentine in acest esalon.