Campionatul European de handbal tineret

Echipa naţională de tineret a României a debutat cu dreptul la europenele de handbal pentru tineret, 27-25, cu campioana en titre, Danemarca.
Formaţia pregătită de Alexandrina Soare a dominat prima repriză, a marcat de 10 ori şi a primit numai patru goluri, în primele 22 de minute de joc (10-4). Nordicele şi-au revenit în ultimele opt minute, însă la pauză România avea un avantaj de trei goluri, 13-10.

Tricolorele mici şi-au păstrat avantajul şi pe parcursul reprizei a doua, reuşind în final o victorie foarte importantă în faţa deţinătoarei titlului continental, care era considerată la începutul întrecerilor favorita grupei C, principalele marcatoare din tabăra României fiind Cristina Pop şi Molnar, cu 10 şi respectiv 7 goluri marcate.

Tot vineri, la Gyor, Olanda a învins la scor Suedia, 30-23.

Sâmbătă însă naţionala României s-a înclinat în faţa ultimei favorite a grupei C, Olanda, 31-34.

În cel de-al doilea joc, principalele marcatoare ale echipei antrenate de Alexandrina Soare au fost Pop 8, Molnar 7, Mărginean 6.

Ultimul meci din grupa C pentru România s-a derulat duminică, de la ora 19.30, la Gyor, cu Suedia, tricolorele fiind obligate să câştige pentru a se califica în grupele principale.