Calificare memorabilă a fotbaliştilor de la Astra Giurgiu

Echipa de fotbal Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Europa League, după ce a învins cu scorul de 2-1 (2-1) formaţia engleză West Ham United (Anglia), în manşa secundă a turului 3 preliminar al Europa League la fotbal.Cele două echipe au remizat în tur, la Londra, scor 2-2. Echipa antrenată de Marius Şumudică a obţinut calificarea cu scorul general de 4-3, precizează agerpres.ro.
Astra, care a început cu aceeaşi formulă ca în manşa întâi, a avut un start foarte slab, primind gol încă în minutul 3, de la Manuel Lanzini, care a şutat plasat, de la circa 14 metri. Budescu a fost foarte aproape de egalare, mingea trimisă de el din lovitură liberă, printr-o execuţie rafinată, întâlnind bara, în minutul 15.
Acelaşi Budescu, cel mai bun jucător de pe teren, a adus egalarea în minutul 32, cu un şut spectaculos de la peste 20 de metri. Căpitanul Astrei a reuşit dubla în minutul 36, după o acţiune a lui De Amorim pe flancul stâng.

Ocazii ratate

Gazdele au avut o ocazie mare prin Boldrin în minutul 50. Ambele echipe au avut apoi acţiuni relativ periculoase, Astra lăsându-le de multe ori iniţiativa oaspeţilor, care în condiţiile menajării celor mai mulţi titulari, au arătat lipsă de experienţă. În minutul 77, un şut cu efect al lui Boldrin l-a pus la grea încercare pe portarul oaspeţilor, pentru ca apoi Budescu să fie destul de aproape să înscrie din corner. În minutul 82, Alibec a şutat bine, dar portarul a fost din nou atent.
În primul minut de prelungiri, De Amorim şi Alibec au ratat o dublă ocazie uriaşă, şutul ultimului lovind bara. Peste două minute, a fost rândul lui Enache să fie la un pas de gol.
Argentinianul Lanzini a fost cel mai bun jucător al oaspeţilor.
Formaţia engleză a menajat cei mai mulţi titulari în vederea meciului cu Arsenal, de duminică, din prima etapă a Premier League. West Ham nu a contat nici pe Enner Valencia, accidentat în partida tur. Singurii titulari obişnuiţi care au făcut deplasarea în România sunt căpitanul Kevin Nolan şi Carl Jenkinson.

Declaraţiile antrenorilor

Tehnicianul echipei Astra Giurgiu, Marius Şumudică, a declarat că succesul din meciul retur cu West Ham United este o victorie mare a carierei sale de antrenor. "Sunt puţin istovit, dar merită. Trebuie să-mi felicit băieţii, au făcut un meci bun. Am arătat că avem forţă să revenim de la 0-1. Sunt mândru că am reuşit să facem trei puncte pentru România, la fel ca şi Târgu Mureş. Am avut probleme cu şase jucători, au luat un virus. Este o victorie mare a carierei mele de antrenor. Ne-am calificat datorită jocului şi rezultatului din deplasare. La norocul meu, în play-off sigur dăm de Fenerbahce sau de Dortmund", a prognozat Şumudică.
Antrenorul echipei West Ham United, Slaven Bilici, a spus la rândul său, că formaţia sa a controlat jocul şi a avut posesie mai bună în meciul retur cu Astra Giurgiu. "Nu pot să le reproşez nimic băieţilor mei. Eu spun că am jucat un fotbal bun, mai ales după ce Astra a preluat conducerea. Noi am controlat jocul, am avut posesie, iar jucătorii Astrei au început să piardă uşor mingea. Speram să profităm în ultima jumătate de oră, mai ales că am primit cele două goluri foarte uşor", a arătat Bilici.