Când handbalistele vor să joace, HC Dunărea câştigă detaşat

* echipa brăileană a obţinut prima victorie după patru înfrângeri, câştigând cu 28-18 partida cu SCM Craiova din etapa a 27-a a Ligii Florilor

După ce s-au odihnit în partidele anterioare, pe care le-au pierdut pentru că, probabil, nu au vrut să se obosească, handbalistele de la HC Dunărea au avut o altă atitudine în meciul cu SCM Craiova. Iar dacă au vrut să joace, firesc, acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj. Astfel că, după o prestaţie lamentabilă în partida cu CSU Cluj-Napoca, una care trebuie analizată de conducerea clubului, imediat după revenirea jucătoarelor la Brăila, HC Dunărea a câştigat la 10 goluri, 28-18, disputa din etapa a 27-a a Ligii Florilor.

În meciul care a avut loc duminică, SCM Craiova, formaţie care nu este lipsită de emoţii pe acest final de campionat pentru că se află în luptă cu alte echipe pentru evitarea barajului de menţinere în acest eşalon, a sperat la un rezultat bun doar în primele cinci minute, perioadă la finalul căreia oltencele aveau avantaj de două goluri, 3-1. De data aceasta, handbalistele pregătite de Neven Hrupec au vrut să joace. Iar HC Dunărea avea două lungimi avans, 5-3, în minutul 10. Oltencele au mai avut o tresărire de orgoliu şi au egalat la 7-7, dar echipa brăileană a gestionat bine finalul de repriză şi, după primele 30 de minute, conducea cu 10-7.

În repriza a doua, HC Dunărea a controlat jocul, a condus cu 16-8 în minutul 36, cu 25-16, în minutul 57 şi s-a impus în final cu 28-18.

După această etapă, HC Dunărea se află pe locul al 8-lea în clasament, o poziţie care nu este de loc în concordanţă cu salariile dolofane ale handbalistelor din lot. Şi, normal ar fi, ca la ultimul turneu conducerea clubului să le”menajeze” pe mercenarele care au semnat cu alte cluburi şi care au grijă să nu se accidenteze şi să trimită un lot format din handbalistele care vor rămâne la Brăila. Un lot din care să facă parte şi alte jucătoare de perspectivă de la echipa de Divizia A.

Pentru HC Dunărea au înscris Dache 6 goluri, Kanaval 5, Czeczi 4, Zamfirescu 3, Udriştoiu 3, Safta 2, Tiron 2, Milic 1, Epureanu 1, Coteţ 1.