Bucurestiul - singurul oras cu trei reprezentante in grupele UEFA

Bucurestiul este singurul oras cu trei reprezentante in grupele UEFA, in urma calificarilor obtinute de Steaua, Dinamo si Rapid, Romania ajungind sa fie printre cele mai bine reprezentate tari in grupele acestei competitii europene.
Cite trei formatii in grupele Cupei UEFA vor mai avea Bulgaria, Italia, Germania, Elvetia si Rusia. Cea mai bine reprezentata tara in grupele Cupei UEFA va fi Franta, care a reusit sa califice patru echipe.
Formatia AS Roma, cu fundasul Cristian Chivu titular, s-a calificat in grupele Cupei UEFA, dupa ce a terminat la egalitate, in deplasare, scor 0-0, cu echipa Aris Salonic. Chivu a fost inlocuit, in minutul 86, cu Rosi. In tur, AS Roma a invins, cu scorul de 5-1.
Formatia Krilia Sovietov Samara, cu mijlocasul Florin Soava titular, a ratat calificarea in grupelor Cupei UEFA, fiind invinsa, in deplasare, cu scorul de 1-3, de echipa AZ'67 Alkmaar. Soava, care a primit un cartonas galben, a fost schimbat, in minutul 75, cu Tetradze, in timp ce fundasul Cosmin Barcauan nu a fost folosit. In tur, Krilia Sovietov Samara a invins, cu scorul de 5-3.
Formatia Xanthi, cu mijlocasul Stelian Carabas pe banca de rezerve, a ratat calificarea in grupele Cupei UEFA, dupa ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Middlesbrough. In tur, Xanthi a fost invinsa, cu scorul de 2-0.
Formatia Besiktas Istanbul, fara mijlocasul Daniel Pancu, s-a calificat in grupele Cupei UEFA, dupa ce a invins, in deplasare, cu scorul de 4-1, echipa Malmo FF. In tur, Besiktas Istanbul pierduse, cu scorul de 0-1.

Dinamo Bucuresti - Everton 0-1

Echipa Dinamo Bucuresti s-a calificat in grupele Cupei UEFA, desi a pierdut, cu scorul de 0-1, meciul sustinut, joi, in compania formatiei Everton, in mansa secunda a primului tur al competitiei.
Everton a deschis scorul prin Cahill, in minutul 28, care a inscris printr-un plonjon, in urma unei centrari primite de la Ferguson.
In minutul 89, Mihaita Plesan l-a faultat pe spaniolul Mikel Arteta. Meciul a fost oprit aproximativ cinci minute, fotbalistul spaniol fiind scos de pe teren pe targa si avind gitul imobilizat cu atele.
In tur, Dinamo a cistigat cu scorul de 5-1.

Steaua Bucuresti - Valerenga 3-1

Echipa Steaua Bucuresti s-a calificat in grupele Cupei UEFA, dupa ce a cistigat, cu scorul de 3-1, meciul sustinut, joi, la Constanta, in compania formatiei Valerenga, in mansa secunda a primului tur al competitiei, transmite trimisul MEDIAFAX.
Steaua a deschis scorul in minutul 31, prin Nicolae Dica. Mirel Radoi, aflat in careu, a pasat in stinga, iar Dica a sutat sub bara de la 12 metri.
Gabriel Bostina majoreaza scorul pentru Steaua in minutul 41, dupa ce a patruns in careu din partea stinga si a sutat la coltul lung, mingea atingind si un jucator norvegian in drumul spre plasa.
Scorul devine 3-0 in minutul 48, dupa ce Nicolita a centrat de pe partea dreapta, iar Victoras Iacob a reluat cu capul in plasa din 6 metri.
Valerenga reduce din diferenta prin Hulsker, in minutul 56, care marcheaza dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Ishizaki.
Spre deosebire de partida tur, antrenorul Kjetil Rekdal a trimis in teren doar doi juniori: Stenersen si Stromsen.
Portarul stelist Vasili Hamutovski a inceput miscarile de incalzire in semiintuneric, nocturna stadionului Gheorghe Hagi fiind aprinsa doar cu 45 de minute inainte de inceperea meciului.
Jucatorul norvegian Hulsker a purtat ochelari la incalzire.
In tur, Steaua a cistigat cu scorul de 3-0.

Rapid - Feyenoord Rotterdam 1-0

Echipa Rapid Bucuresti s-a calificat in grupele Cupei UEFA, dupa ce a invins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formatia Feyenoord Rotterdam, in mansa secunda a primului tur al competitiei.
Unicul gol al meciului a fost marcat in minutul 12. Mugurel Buga a primit o pasa de la Daniel Niculae, iar apoi a sutat din interiorul careului, insa portarul olandez a respins in fata. Mingea a revenit la Buga, care a trimis cu capul in plasa portii lui Lodewijks.
In minutul 73, Feyenoord a inscris prin Bahia, care a marcat cu capul dupa o centrare de pe partea stinga a lui Castelen, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.
In minutul 63, antrenorul Razvan Lucescu a primit un cartonas galben pentru proteste.
In tur, cele doua echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.