Brailenii au platit tribut evolutiei slabe din prima repriza

Nici la cea de-a doua descindere in orasul lui Bacovia CF Braila nu a rupt gura tirgului, fiind terminata inca din prima repriza a intilnirii cu Aerostar.
Brailenii au plecat cu ginduri mari la Bacau, dar nu au jucat nimic in prima parte a meciului, iar atunci cind faci figuratie nu ai cum sa obtii un rezultat bun. Jumatate dintre titularii trimisi in teren de Vasile Darie, in special Botas, Bratu si Costache, au considerat aceasta deplasareca pe o excursie.Cei mentionati au fost schimbati si CF-ul a devenit o echipa mult mai agresiva in repriza a doua, insa cartile erau deja jucate.
Primele zece minute au fost ceva mai echilibrate si s-a consemnat cite o ocazie de fiecare parte. Oniu i-a incercat prima data vigilenta lui Botas cu un sut din interiorul careului mare,a urmat un contraatac, o diagonala trimisa de Neta la Rotaru, insa mingea sutata de mijlocasul brailean a trecut peste transversala.
Gazdele au lovit prima data in minutul 15, cind Bratu a avut un atac intirziat si arbitrul buzoian Laurentiu Ionascu a aratat punctul cu var, iar Petrea a deschis scorul. Cinci minute mai tirziu, Miron a sutat imparabil de la marginea careului mare si a marcat pentru 2-0.
In minutul 25 jocul ar fi putut lua o cu totul alta turnura daca mingea expediata de Bosoi ar fi intrat in poarta gazdelor, insa ea lovit doar bara. Bacaoanii au ramas in ofensiva si pina la pauza au mai inscis de doua ori prin Petrea (min. 34) direct din lovitura libera si Sofronie cu un minut inainte de finalul primei parti a jocului.
Brailenii au mai avut o sansa de a marca, la 3-0, dar mingea sutata de Pascu a fost deviata in corner de Cosa.

Oaspetii si-au revenit, insa nu au gasit solutii la finalizare

Avind deja sacii in car, Aerostar a oprit motoarele in repriza a doua si i-a lasat pe braileni sa atace mai mult. De altfel, si schimbarile facute de Vasile Darie au avut pe undeva darul de a schimba fata echipei brailene, care a devenit mai sigura in aparare si agresiva in atac.
Pe contraatac, in minutul 55, oaspetii au cerut penalty dupa ce Rotaru fusese faultat in opinia lor de unul dintre aparatorii gazdelor, insa centralul a lasat jocul sa continue. Brailenii au continuat sa atace, insa actiunile lor au fost sterile. Pascu (min. 65) a trimis mingea in transversala, pentru ca urmatoarea faza periculoasa de poarta sa se deruleze cu sase minute inainte de finalul meciului. Rotaru a luat o actiune pe cont propriu a driblat tot ce i-a iesit in cale si a marcat golul de onoare al CF-ului. O evolutie foarte buna in aceasta parte a meciului a avut-o Pascu, insa mijlocasul brailean nu a avut nici un dram de noroc, desi a sutat de multe ori foarte bine la poarta lui Cosa. Ultima data a facut-o in minutul 89 numai ca goal keeper-ul Aerostarului a avut din nou o interventie spectaculoasa si a reusit sa evite in extremis pericolul.
In urma acestei infringeri, CF Braila a coborit pe locul al 16-lea, unul rusinos pentru un oras ca Braila.

CF Braila: Botas (min. 46: Mitrea) - Bosoi, Zagan, Calin, Bratu (min. 25 Stanciulescu) - Pascu, Costache (min. 25: Lupu), Neta, Rotaru - Mindroasa, Coman.