Brailencele s-au facut de ris

Ieri, la Buzau, cei 30-40 de spectatori locali care au venit de la inceputul meciului faceau pariuri in legatura cu diferenta de goluri la care va cistiga formatia vizitatoare. Mai mult, evolutia destul de sigura a handbalistelor brailene, sustinute la rindul lor de un numar dublu de fani, lasa sa se intrevada un scor fluviu. Din minutul 3 HC Dunarea a preluat conducerea, iar in minutul 10 avea un avantaj de patru goluri.
Buzoiencele au marcat primul gol prin Geana, iar cel de al doilea abia dupa zece minute, iar pina la finalul primei reprize nu au facut altceva decit sa se lupte cu disperare ca sa stea la trei-patru goluri in plasa formatiei vizitatoare.
Dupa primele 30 de minute tabela indica scorul 14-11 in favoarea formatiei brailene si toti spectatorii asteptau ca acest decalaj sa se dubleze in partea secunda.
Numai ca in partea a doua a meciului elevele Alexandrinei Soare au evoluat la limita penibilului, iar in final au pierdut la doua goluri diferenta. De data aceasta tactica antrenoarei a fost gresita. Alexandrina Soare nu a mai mizat pe numarul unu din prima repriza, Alina Braniste, a facut citeva improvizatii si HC Dunarea a pierdut un meci care se putea cistiga foarte usor. Au fost destule minute din aceasta parte a meciului in care, pe teren, ne-au reprezentat jucatoarele din sezonul trecut in timp ce noile achizitii, aduse cu eforturi financiare au lustruit banca de rezerve.
Acest esec ne aminteste de egalul de la Timisoara din sezonul trecut pe terenul unei echipe condamnate la retrogradare.
Principalele marcatoare au fost Cornelia Rimbu 9 goluri si Ramona Geana 5 goluri de la gazde, Elena Moise si Alina Braniste cu 9 si respectiv 5 reusite.

Declaratii dupa meci:
Romeo Ilie (Hidroconcas): "Sint extrem de fericit pentru acest succes, pe care nici in cele mai frumoase vise ale mele nu puteam sa mi-l inchipui. In vara, cinci dintre titularele noastre au plecat la Braila, iar in acest sezon jucam cu o echipa improvizata. Jucatoarele noastre nu s-au lasat prada deznadejdii, au luptat eroic, au sperat tot timpul si in final au fost recompensate cu aceasta frumoasa victorie".
Alexandrina Soare (HC Dunarea): "In acest meci, jucatoarele noastre au evoluat penibil si nu se poate spune ca nu sint pregatite, tot ele au cistigat la Sf. Gheorghe si apoi au facut un joc foarte bun cu Oltchim. Eu sint convinsa ca daca mai jucam douazeci de ani de acum incolo la Buzau, nu mai pierdem nici un punct. Vom avea o sedinta de analiza si cel putin doua jucatoare vor fi excluse din lot pentru ca ne-am facut de ris".

"O parte din vina pentru aceasta infringere ii apartine antrenoarei"
considera Teodor Ciochia

Delegatul echipei brailene, Teodor Ciochia, era foarte afectat de rezultat si considera la finalul jocului ca o parte din vina ii apartine antrenoarei brailene.
"In repriza a doua nu am mai avut aceeasi eficienta pentru ca antrenoarea a schimbat formatia, iar principala marcatoare din prima parte a partidei, Alina Braniste, a mai fost introdusa in joc abia pe final si mie mi se pare inexplicabila o astfel de decizie. Echipa era in grafic dupa primele 30 de minute, de aceea consider ca o parte din vina pentru aceasta infringere ii apartine Alexandrinei Soare. Zecile de spectatori care au mers la Buzau cu masinile proprii au putut urmari in repriza secunda daruirea echipei gazda si neputinta celei vizitatoare.