Brăilenii sunt încă în căutarea primei victorii

Duminica trecută, în prima etapă a returului turneului semifinal al Ligii întâi la baschet masculin, Cuza Sport a fost învinsă la scor, 80-53, pe teren propriu, de cea mai bună echipă din competiţie, CSM Ploieşti, grupare care încă mai are în componenţă jucători de la fosta campioană ASESOFT. Practic, diferenţa s-a făcut în primul sfert, unul câştigat de oaspeţi la 19 puncte diferenţă. În sfertul al doilea Cezar Sandu a reuşit să înscrie două coşuri de trei puncte, care au mai animat puţin atmosfera din Sala Polivalentă, însă în final tot ploieştenii s-au impus şi în act al partidei. Pauza mare a fost un sfetnic bun pentru brăileni, astfel că elevii lui Mircea Totolici au început mai curajos sfertul al treilea, apărarea a funcţionat la parametri optimi, în faza de atac gazdele nu au mai ratat astfel că formaţia brăileană a reuşit să-şi adjudece sfertul al treilea cu 10-7. Diferenţa de valoare şi implicit de experienţă a celor de la CSM Ploieşti şi-a spus cuvântul şi în ultimul sfert al partidei astfel că ploieştenii au plecat cu toate punctele de la Brăila. În următoarea etapă Cuza Sport va evolua în deplasare la Politehnica Iaşi.

Pentru Cuza Sport au marcat Cezar Sandu 19 puncte, Bogdan Golat 9, Claudiu Lungu 9, Aurel Similache 4, Andrei Ciubotariu 3, Florin Iacubov 3, Ciprian Ţelinoiu 2, Florin Voiculeţ 2, Daniel Tudorache 1, Razvan Chiscăneanu 1.