Brăilenii s-au făcut de râs în prima etapă din play out

În jur de 150 de fani ai fotbalului au venit vineri, la stadionul Municipal, dar din păcate aceştia nu au avut ce vedea. Formaţia brăileană a evoluat sub orice critică şi a pierdut cu 2-0 disputa cu o echipă care nici de data aceasta nu a rupt gura târgului. Dar oaspeţii au arătat brăilenilor, măcar pe alocuri, că doresc să scoată un rezultat bun pe Municipal, pe când elevii lui Pânzaru au fost penibili. Şi cum era şi firesc, spectatorii i-au aplaudat pe jucătorii din Târlungeni şi i-au huiduit pe brăileni. Elevii lui Pânzaru s-au întrecut în pase greşite, lider în acest clasament fiind Claudiu Ionescu, urmat îndeaproape de Neagoe, s-a văzut o lipsă totală de concentrare, de implicare, de determinare. Din când în când Sorin Frunză a mai încercat câte ceva, dar a fost prea puţin pentru ca echipa gazdă să poată spera, măcar la un rezultat de egalitate.
Unirea Tărlungeni a deschis scorul încă din minutul 5, când Marcaş a profitat de atitudinea visătoare a fundaşilor brăileni, a centrat în careu, iar Elek, nejenat de nimeni, a trimis mingea, cu capul, în plasa porţii lui Comănescu. După primirea golului CF Brăila a avut posesia mingei, dar a fost o dominare sterilă. Acţiunile gazdelor au fost previzibile, neinspirate şi lipsite de periculozitate. Dima a primit cadou mingea de la Stamatin, dar în loc să şuteze, pentru că poarta era goală, el a încercat să dribleze un adversar şi faza a rămas fără rezultat. Abia în minutul 37, brăilenii au mai ajuns în careul advers, dar mingea şutată, de Frunză, din unghi, a fost parată de Stamatin. Nu a fost 1-1, dar putea fi 2-0 pentru oaspeţi două minute mai târziu, dacă portarul Comănescu nu ar fi scos, de la colţul scurt, mingea şutată de Antoche. În finalul primei reprize, CF Brăila a beneficiat de trei cornere consecutive, dar după primele 45 de minute, oaspeţii au plecat la cabine în avantaj.

Penibili şi în repriza a doua

La zece minute de la reluare, Neagoe s-a jucat cu o mare ocazie de gol, a întârziat foarte mult momentul şutului şi a trimis mingea mult peste poartă. Imediat Pânzaru l-a înlocuit pe Neagoe cu Adrian Câmpeanu, dar nu s-a produs nicio modificare în evoluţia gazdelor. În minutul 74, Roşu a primit o pasă ideală de gol de la Frunză, însă, de la doar 6 metri, atacantul de conjunctură al gazdelor, a şutat pe lângă poartă. Dacă gazdele nu au putut să ofere un spectacol fotbalistic de calitate atunci au oferit o fază hilară, de curtea şcolii, că tot erau conduşi cu 1-0. Cu cinci minute înainte de finalul partidei CF Brăila a obţinut o lovitură liberă prilej pentru Frunză şi Claudiu Ionescu să-şi arate muşchii, în tentativa de a executa faza fixă. După îmbrânceli de tot hazul Claudiu Ionescu a "biruit" şi a trimis mingea, extem de "eficient", dar pe lângă poartă.
În ultimul minut de joc, Postolache a şutat plasat, de la 10 metri, însă, mingea a ocolit ţinta. Şi ca scenariul să fie complet, brăilenii au gafat la mijlocul terenului, iar Marius Pop a marcat, după o cursă de 25 de metri şi Unirea Târlungeni a umilit-o pe CF Brăila chiar pe Municipal.
Firesc, pentru evoluţia lor din acest meci, jucătorii de la CF Brăila şi antrenorul Alin Pânzaru au părăsit terenul în huiduielile spectatorilor.

CF Brăila: Comănescu - Petean, Ignat, Ivan, Necoară - Frunză, Neagoe (min. 66: Câmpeanu), Ochia (min. 82: Spiridon), Dima (min. 88: Stângaciu) - Roşu, Cl. Ionescu.