Brăilenii s-au calificat fără emoţii în faza a treia a Cupei României

Tabela a rămas intactă doar până în minutul 23, moment al jocului în care, lansat de Gurguiatu, Bucă a pătruns în careu, l-a driblat şi pe portarul gazdelor şi a trimis mingea în plasă.
Până la pauză Stăncioiu a mai realizat o dublă pentru oaspeţi în minutele 30 şi 43.
Elevii lui Vasile Darie nu au oprit motoarele în partea secundă, ci chiar au mărit turaţia, iar rezultatul a fost acela că au reuşit să mai perforeze poarta adversă de cinci ori.
Lansat de Pânzaru, Iosofache (min. 53) a pătruns în careul advers şi a şutat plasat, la colţul lung pentru 4-0, iar Bucă a îndeplinit simple formalităţi în minutele 66 şi 68 după tot atâtea şarje spectaculoase ale lui Badea, încheiate cu centrari ca la carte.
Ultimele două goluri ale oaspeţilor au fost înscrise de Marius Lupu, în minutele 77 şi 82, primul după o acţiune personală, iar cel de-al doilea după o centrare a lui Badea.