Brăilenii, medaliaţi la Campionatele Naţionale de kick-boxing

Doi brăileni au reuşit să facă performanţă la Campionatele Naţionale de kick-boxing, desfăşurate în weekend la Bucureşti. Teodor Mardar este noul campion naţional la acest sport, la categoria plus 81 kg, juniori, iar la seniori Cătălin Gatiu a obţinut medalia de bronz. Ambii sunt sportivi ai C.S. Urban Warrior Gym Brăila. De altfel, sunt primii brăileni care obţin astfel de performanţe la Campionatele Naţionale de kick-boxin (WAKO).

Centrul sportiv bucureştean unde s-a ţinut ediţia din acest an a campionatelor de kick-boxing a devenit neîncăpător datorită numărului record de participanţi. Peste 200 de sportivi şi-au demonstrat în ring calităţile tehnice şi fizice în kick-boxing. Chiar şi în aceste condiţii, brăilenii s-au făcut remarcaţi, obţinând performanţă. Vorbim de Teodor Mardar (15 ani), care este noul campion naţional la juniori, categoria plus 81 kg. Tot el a câştigat şi cupa C.R.K., la categoria -86. La seniori, Cătălin Gatiu (21 ani) a obţinut bronzul, după ce a fost învins la puncte în semifinale de un adversar cu multiple rezultate internaţionale. Antrenorul C.S. Urban Warrior Gym, Dan Căpăţînă, s-a declarat mulţumit de prestaţia elevilor săi, având în vedere că acesta a fost primul campionat la care au participat.