Brăilenii au obţinut primul succes în noul campionat

Baschetbaliştii de la Cuza Sport şi-au propus să recupereze la Bucureşti punctele pierdute pe teren propriu şi în etapa a 2-a a Ligii I au câştigat clar, 95-57, pe terenul formaţiei CN Aurel Vlaicu.
Gazdele au dat o replică bună doar în primele două sferturi ale meciului, însă elevii lui Mircea Totolici au evoluat cu ambiţie şi le-au câştigat la scoruri strânse, 23-19 şi respectiv, 17-15. După pauza mare, brăilenii şi-au dominat într-un mod categoric adversarii, fapt reliefat, de altfel, şi pe tabela de marcaj, a fost 29-7 pentru oaspeţi în sfertul al treilea şi 26-16, tot pentru ei, în ultimul act al întâlnirii.
Toţi jucătorii de la Cuza Sport şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, mai puţin Bogdan Golat, care nu a făcut parte din lot, el fiind accidentat.
"Am început mai greu meciul de la Bucureşti din motive obiective, noi nu am avut posibilitatea de a susţine partide de verificare înainte de startul competiţiei, iar acest lucru se vede în relaţiile de joc. Însă am dominat clar în sferturile al treilea şi al patrulea şi ne-am impus la scor, valoarea lotului spunându-şi cuvântul. Duminică, de la ora 13.00, în sala de sport de la Nicolae Bălcescu, urmează să o întâlnim pe lidera grupei, Dinamo Bucureşti, un meci greu, pe care îl pregătim cu mare atenţie", a declarat Mircea Totolici.
Punctele formaţiei brăilene au fost realizate de Bogdan Sandu 19, Andrei Ciubotariu 16, Ştefan Negoiţă 14, Alexandru Chiriac 11, Cristi Badea 9, Ovidiu Stochici 8, Claudiu Lungu 6, Teodor Arteni 4, Florin Voiculeţ 3, Răzvan Ilie 3, Luca Nuţă 2, Cristian Pricop 1.