Brăilenii au luat o gură de oxigen

Formaţia brăileană a reuşit să pună capăt seriei de înfrângeri şi chiar ar fi putut câştiga la scor dacă jucătorii aflaţi la finalizare ar fi fructificat mare parte din situaţiile create de la colegii lor. Pe ansamblu a fost un meci cu o primă jumătate de oră în care s-a jucat pe contre şi cu un final dominat într-o manieră categorică de gazde, graţie evoluţiei foarte bune a lui Sorin Frunză. Arbitrul de centru Florin Dan din Călăraşi a dictat trei lovituri de la 11 metri, două pentru brăileni, una pentru buzoieni, însă la 1-0 pentru CF Brăila nu le-a acordat buzoienilor un penalty pe care puteai să-l vezi şi din avion. Frunză a fost jucătorul meciului şi a fost aplaudat la scenă deschisă de cei 500 de spectatori prezenţi în tribunele Stadionului Municipal. La polul opus s-a situat Claudiu Ionescu, mijlocaşul fiind huiduit atât în teren, cât şi în momentul în care a fost schimbat la insistenţele spectatorilor. La partida de pe Municipal a a sistat şi antrenorul care a scris pagini frumoase nu de mult în fotbalul brăilean, gălăţeanul Mişu Ciobanu.
"Am venit să văd un meci între două echipe pe care le-am antrenat şi pot spune că, spre deosebire de evoluţia de la Galaţi cu Dunărea, în acest joc brăilenii au jucat bine, cu multă determinare şi ambiţie, iar spectatorii i-au răsplătit cu aplauze, aşa cum meritau", a spus Mişu Ciobanu la finalul partidei. Când a venit vorba despre o eventuală revenire la CF Brăila, tehnicianul a fost ceva mai rezervat.
"Deocamdată echipa brăileană are antrenor şi nu trebuie destabilizată situaţia, ţinând cont că pentru elevii lui Pânzaru urmează două meciuri importante în această săptămână. M-aş bucura ca gruparea brăileană să se menţină în Liga a II-a", a mai spus Ciobanu.
Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, însă tabela nu s-a modificat deoarece Puşcaşu (min. 10) a şutat pe lângă poarta apărată de Gherasim. Replica gazdelor a venit după doar două minute. Ndigwe a intrat în careul buzoienilor, a şutat spre poartă, dar Gherasim a deviat mingea, aceasta a ajuns la Roşu, care, în cădere, i-a pasat pe partea cealaltă a careului lui Frunză, însă mingea şutată de acesta a fost deviată de un apărător al oaspeţilor, în plasa laterală. În minutul 14, după o acţiune colectivă a buzoienilor mingea a ajuns la Mădălin Ionescu, iar acesta, de la zece metri a şutat plasat, dar mingea a trecut razant cu bara din stânga a lui Mitrea. Golul gazdelor a venit în minutul 27, când Ochia a pătruns în careul oaspeţilor, Bârsănel l-a faultat, iar centralul Florin Dan a arătat punctul cu var. Claudiu Ionescu a transformat cu emoţii penalty-ul şi CF Brăila a trecut în avantaj. Până la pauză gazdele au mai avut o dată şansa de a înscrie, însă Ndigwe nu a fost atent şi, de la doar 2 metri nu a putut relua mingea în plasa porţii oaspeţilor.

Un penalty ratat de gazde şi unul transformat de oaspeţi

La trei minute de la reluare, lansat în adâncime, Roşu a fost faultat în careul oaspeţilor de Gherasim şi centralul a arătat din nou punctul cu var. Penalty-ul a fost executat foarte slab de Ionescu, iar portarul Gherasim a parat mingea. Publicul l-a taxat prin huidiueli pe supraponderalul mijlocaş al gazdelor. Putea fi 1-1 în minutul 62, dar Pantelie a trimis mingea, din poziţie bună, peste transversala porţii lui Mitrea. Brăilenii au alergat după golul care să le dea linişte pe final de partidă şi l-au obţinut în minutul 75, graţie unei execuţii de mare jucător a lui Frunză. În acel moment Ndigwe a fost faultat la 30 de metri de poarta oaspeţilor, iar Frunză a şutat la rădăcina barei, în stânga lui Gherasim şi CF Brăila conducea cu 2-0. Cu opt minute înainte de finalul meciului Frunză i-a dat o pasă de gol lui Costel Roşu, însă acesta l-a luat la ţintă pe portarul Gherasim. La faza următoare Frunză a şutat pe lângă poartă. Contrar cursului jocului, la un contraatac al buzoienilor Ghiocel l-a faultat în careu pe Andrei şi arbitrul de centru a acordat penalty pentru oaspeţi. Pantelie a marcat şi a stabilit scorul final, 2-1 pentru CF Brăila.
În urma acestui succes brăilenii au luat o gură de oxigen în perspectiva următoarelor confruntări, unele foarte importante în perspectiva evitării retrogradării.
CF Brăila: Mitrea, Spiridon, Ivan, Necoară, Ghiocel - Roşu, Ochia, Frunză, Cl. Ionescu (min. 70: Spătaru), Iordache (min. 65: Dima) - Ndigwe (min. 80: Câmpeanu).