Brăilenii au câştigat ultimul amical

Dacia Unirea a câştigat cu 1-0 meciul amical cu Olimpia Rm. Sărat, ultimul înaintea reluării campionatului Ligii a II-a, însă scorul putea fi mult mai mare ţinând cont de numărul ocaziilor pe care şi le-au creat brăilenii. A lipsit şi omul de gol din amicalele câştigate la Galaţi, Marco Enciu, acesta a resimţit dureri la picior după partida de la Slobozia şi a fost menajat de Alin Pânzaru. Cu mici excepţii, jocul a curs într-o singură direcţie, către poarta lui Toader. Prima ocazie a gazdelor s-a consemnat în minutul 5 şi a fost semnată de Muscă. Atacantul gazdelor a primit mingea la marginea careului advers, a pivotat pe lângă adversarul direct şi a trimis mingea în bara din stânga a porţii oaspeţilor. O altă acţiune frumoasă de atac s-a consemnat în minutul 13 şi i-a avut ca protagonişti pe Frunză, Roşu şi Onofraş însă nici de acestă dată tabela de marcaj nu s-a modificat. Muscă (min. 24) a mai irosit o minge primită de la Iosofache însă trei minute mai târziu Frunză a trimis mingea, de la 20 de metri, sub transversala porţii apărate de Toader şi a adus-o pe Dacia Unirea în avantaj. Putea fi 1-1 în minutul 32 când Mitrea a gafat impardonabil şi i-a trimis mingea atacantului echipei adverse, Roman, însă acesta în loc să şuteze pe poartă i-a pasat lui Vişan, iar golul acestuia a fost anulat corect pe motiv de ofsaid, de către asistentul Marius Vâlcu. Cu şase minute înainte de finalul primei reprize Muscă a fost deposedat la doar doi metri de poartă de unul dintre fundaşii Olimpiei. Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu ca şi prima, însă brăilenii nu au mai reuşit să înscrie. În minutul 66 Gicu Iordache a şutat la colţul lung, Toader era bătut însă mingea a lovit bara. Zece minute mai târziu Dacia Unirea a avut o dublă ocazie de gol dar nici Mucuţă nici Gabriel Gheorghe nu au reuşit să trimită mingea în plasă. În finalul amicalului Iosofache a centrat în faţa porţii iar Stelian Nicoliţă a trimis mingea peste transversală.

"Am reuşit un joc bun şi pot spune că este o victorie de moral înaintea reluării campionatului. Sper ca rezultatul să fie acelaşi şi după partida oficială cu Farul din 27 februarie", a declarat după meci antrenorul Alin Pânzaru. Meciul a fost arbitrat la centru de Marius Marchidanu, ajutat la cele două linii de Marius Vâlcu şi Robert Mocanu.

Dacia Unirea: Mitrea (min. 46: Olaru) - Iosofache, Ivan, Ghiocel, Necoară (min. 46: Stănciulescu) - Petean (min. 58: Dima) - Roşu (min. 65: S. Nicoliţă), Frunză (min. 46: Puşcaşu), P. Ioan (min. 65: G. Gheorghe), Onofraş (min. 58: G. Iordache) - Muscă (min. 72: Mucuţă).
Antrenor: Alin Pânzaru
Olimpia Rm. Sarat: Toader (min. 60: Jalbă) - Chivu (min. 60: Chiorpec), Ceauşel, Tîrîlă, Ghiţulescu (min. 60: Tucă) - Tudor (min. 38: Bălan), Tudoran, Cârjan (min. 60: Oprea), Bodoc - Vişan (min. 60: Drăghici), Roman (min. 60: Burghelea).
Antrenori: Marius Tîrîlă.