Brăilenii au câştigat derby-ul de la Constanţa

Sâmbăta trecută, în etapa a cincea a Campionatului Naţional de handbal rezervat juniorilor I, LPS Brăila, coordonată de profesorii Sorin Meca şi Mădălin Castalov, a mai bifat un succes şi nu unul oarecare, ci chiar pe terenul uneia dintre formaţiile care aspiră la accederea la turneul semifinal, CSS Constanţa.
Brăilenii s-au apărat foarte bine, au marcat la aproape toate acţiunile de atac şi la pauză aveau deja un avantaj de şapte goluri, 20-13.
În repriza a doua formaţia brăileană a avut o evoluţie oscilantă, permiţându-le la un moment dat constănţenilor să se apropie la două goluri, însă intervenţia celor doi antrenori i-a trezit la realitate pe oaspeţi, LPS-ul a refăcut decalajul de la pauză, iar în final s-a impus fără emoţii cu 33-30. Principalii marcatori ai oaspeţilor au fost Cătălin Sărăcilă 9 goluri, Răzvan Leţu 8 goluri, Mihai Muşat şi George Olteanu ambii cu câte 6 reuşite.
În urma acestei victorii LPS Brăila şi-a consolidat locul secund în clasament, iar dacă în etapa următoare, care se va derula pe data 7 noiembrie se va impune pe teren propriu în faţa omologilor de la LPS Buzău va prelua fotoliul de lideră a seriei B.
"Am abordat meciul cu o mare ambiţie şi la pauză aveam deja un avantaj liniştitor. CSS şi-a jucat şansele şi în repriza a doua, s-a apropiat de noi la două lungimi, însă jucătorii brăileni şi-au revenit rapid şi s-au impus fără mari emoţii", a declarat profesorul Sorin Meca.