Brăileni pe podium la Festivalul Internaţional de şah de la Cap Aurora

• 11 şahişti de la Orizont 64 au luat startul la ediţia 2018 • Cosmin Nedelcu a învins un maestru naţional, mai precis pe Lucian Niţă, la openul seniorilor • Matei Grigore s-a clasat pe locul al treilea din 151 de participanţi, la U10

La ediţia 2018 a Festivalului Internaţional de şah de la Cap Aurora au participat 590 de şahişti din România, SUA, Lituania, Republica Moldova, Rusia, Bulgaria, Finlanda şi Olanda. A fost prezentă şi o delegaţie de 11 jucători de la Clubul Orizont 64 Brăila, iar rezultatele obţinute de sportivii pregătiţi de instructorul Ionel Balcan au fost foarte bune.

În turneul open rezervat seniorilor cu 160 de jucători la start, multiplul medaliat naţional şi internaţional, Cosmin Nedelcu, sportiv de doar 12 ani, a obţinut o victorie importantă în faţa maestrului naţional Lucian Niţă. Brăileanul a fost repartizat într-o serie foarte grea cu doi maeştri internaţionali şi un maestru FIDE din SUA, Republica Moldova şi România. La secţiunea Fisca Fischer, la care au participat 98 de jucători, Nedelcu s-a clasat pe locul al treilea la U12, iar la Fisca Tandem s-a clasat pe primul loc la aceeaşi categorie de vârstă. În turneul H pe echipe Cosmin Nedelcu l-a invins pe maestrul internaţional Daniel Baratoşi.

La categoria U10, unde la startul turneului s-au aliniat 151 de şahişti, deşi a fost cotat cu şansa a 56-a, Matei Grigore s-a clasat pe locul al treilea, cu 7 puncte din 9 posibile, fiind învins doar de primii doi clasaţi. Un rezultat care confirmă evoluţia bună pe care brăileanul a avut-o la “Şcoala marilor maeştri” de la Timişoara, competiţie la care şahistul de la Orizont 64 s-a clasat pe poziţia a doua. La secţiunea Fischer 960 Grigore s-a clasat pe locul al treilea la U10, iar la Fisca Tandem a ocupat primul loc la U8 alături de colegul său de club, Mihai Radu.

La categoria de vârstă 6-8 ani, unde la start au fost 102 jucători, reprezentantul clubului Orizont 64, Mihai Radu s-a clasat pe locurile 3-6, ierarhia fiind stabilită după criteriile coeficientului bucholtz. Mihai şi-a adjudecat primul loc la Fisca Tandem, la U8. Cu 6 puncte din 9 posibile, Victor Dumbravă s-a clasat pe locurile 14-21 la U12, din 150 de participanţi şi şi-a adăugat în cont 25 de puncte Elo şi, tot la această categorie de vârstă, Andrei Chiriac şi Andreas Alexandrou au obţinut câte 5 puncte fiecare, iar Ştefan Stoian 4 puncte.

La grupa U6 Rebeca Stoian a ratat locul al treilea în ultima rundă, însă prestaţia ei a fost una bună raportat la faptul că a fost primul concurs de o asemenea anvergură. Evoluţii meritorii au mai avut Bianca Ionescu la U10, Eduard Terzea şi Iannis Roşioru la U8.

“Rezultatele bune obţinute de sportivii noştri la acest turneu internaţional ne dau speranţe că la Campionatele Europene de şah rapid, blitz şi dezlegări, brăilenii vor avea prestaţii care să le permită să se lupte la medalii. Mă refer în primul rând la campionul naţional en titre la şah blitz, Cosmin Nedelcu şi la Mihai Radu”, ne-a declarat Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64.