Brăilencele au pierdut la scor în ultima etapă a returului

Având asigurat locul pentru turneul play off, handbalistele de la HC Dunărea au abordat cu dezinvoltură meciul cu bucureştencele de la CSM, însă numai dorinţa şi dăruirea în joc nu puteau înclina balanţa partidei în favoarea gazdelor. Cu un lot net superior valoric celui brăilean, CSM Bucureşti, a evoluat la turaţie mică în prima jumătate a disputei din Polivalenta brăileană, apoi a luat jocul pe cont propriu şi s-a impus la scor, 36-24, în partida de la Brăila. Astfel că prima repriză a fost una echilibrată şi cu răsturnări de situaţii. Martin a marcat pentru formaţia vizitatoare dar Moldovan a restabilit egalitatea în minutul 3. Cinci minute mai târziu bucureştencele s-au desprins la patru lungimi, însă după un timp de odihnă cerut de Alexandrina Soare, HC Dunărea a reuşit să restabilească egalitatea la 7-7, în minutul 12. Cu toate că bucureştencele s-au desprins din nou la două goluri, elevele Alexandrinei Soare au reuşit cea mai bună perioadă de joc din acest duel handbalistic şi nu numai că au egalat dar chiar au preluat conducerea, 11-9, în minutul 19. În finalul primei reprize ambele formaţii au mers cap la cap dar după primele 30 de minute CSM Bucureşti avea totuşi un avantaj de un gol, 16-15. Partida a continuat să fie la fel de echilibrată şi în primele cinci minute ale părţii secunde, asfel că în minutul 35, după reuşita Alinei Czeczi, s-a consemnat ultima egalitate, 17-17. CSM Bucureşti s-a desprins la cinci goluri, 24-19, la jumătatea reprizei a doua, iar diferenţa s-a mărit treptat iar în final bucureştencele au câştigat la o diferenţă de 12 goluri partida cu HC Dunărea.
În urma acestui rezultat, formaţia brăileană a încheiat sezonul regulat pe locul al şaptelea, urmând ca în turneul play off să o întâlnească tot pe CSM Bucureşti.

Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 7 goluri, Moldovan 6, Perianu 4, Czeczi 2, Brot 2, Irimia 1, Gheorghe 1, Axinte 1 iar pentru CSM Bucureşti, Martin 9 goluri, Torstensson 6, Vizitiu 5, da Silva 4, Rodrigues 3, Vetkova 3, Bazaliu 2, Curea 1, Tivadar 1, Manea 1, Cavaliero 1.