Brăilencele au câştigat la scor şi au făcut spectacol la revenirea antrenoarei Alexandrina Soare

Practic, în decurs de numai patru zile s-a petrecut o schimbare de 180 de grade între echipa care a pierdut lamentabil runda trecută la Bucureşti şi cea care a învins-o la 12 goluri diferenţă pe ocupanta locului al treilea, HCM Roman. Aceleaşi jucătoare, dar cu Alexandrina Soare ca antrenor principal, au arătat că atunci când vor pot câştiga fără emoţii un meci derby în care miza era locul al treilea. A fost pentru prima dată în acest sezon în care formaţia brăileană a făcut şi spectacol în faţa a peste 1.500 de spectatori. La finalul partidei, antrenorul Romanului, Florentin Pera, a privit minute în şir tabela de marcaj şi nu-i venea să creadă imensul decalaj pe care aceasta îl arăta în favoarea brăilencelor.

Şi nu s-a petrecut nicio modificare la nivelul echipei de bază, ci doar la nivelul băncii tehnice. Cunoscută fiind exigenţa şi rigoarea cu care Alexandrina Soare îşi conduce echipa handbalistele brăilene au făcut totul ca să-i demonstreze că merită să joace în continuare la HC Dunărea.

Gazdele au deschis scorul prin Farcău în minutul 6 şi tot aceeaşi jucătoare a marcat pentru 2-0 în urma unui contraatac în care pasa decisivă i-a aparţinut portarului Gabriela Dobre. Iar Perianu a dus scorul la 3-0 în mionutul 10. Luată prin surprindere de dezinvoltura brăilencelor, HCM Roman a reuşit primul gol abia în minutul 11, atunci când Băbeanu a reuşit să o învingă pe Dobre. Formaţia vizitatoare s-a apropiat la un gol în minutul 16 însă nu a reuşit să egaleze. HC Dunărea şi-a mărit treptat avantajul, a condus cu 10-5 în ultimul minut de joc al primei reprize şi a plecat la cabine cu un avans de patru lungimi.
A fost o primă repriză în care apărarea brăileană a funcţionat foarte bine, iar Gabriela Dobre fost din nou la înălţime, ea reuşind să pareze şi o aruncare de la 7 metri executată de Elena Băbeanu. Şi portarul Romanului, Tereza Pâslaru, a reuşit să pareze două aruncări de la 7 metri executate de Farcău şi Horjea.
Apărarea a fost punctul forte al brăilencelor şi în repriza secundă, Dobre a bifat 12 parade în poarta gazdelor, iar în atac nu s-a mai ratat cu nonşalanţă. Din minutul 34, elevele Alexandrinei Soare au început să-şi mărească avantajul pe tabela de marcaj. Cu toate că au evoluat şi în patru jucătoare de câmp, brăilencele şi-au creat un avans de zece lungimi, 23-13, în minutul 55, după reuşita Adei Moldovan. Nici la acest scor gazdele nu au luat piciorul de pe acceleraţie astfel că în ultimul minut de joc HC Dunărea conducea cu 28-15. Când mai erau câteva secunde de joc, Romanul a obţinut o aruncare de la 7 metri, Horobeţ a înscris şi a stabilit scorul final al partidei, 28-16 pentru HC Dunărea.
Pentru HC Dunărea au marcat Horjea 11 goluri, Farcău 8, Moldovan 4, Perianu 4, Adespii 1, iar pentru HCM Roman, Băbeanu 6 goluri, Krumova 5, Horobeţ 3, Pavăl 1, Iuganu 1.