Brăilencele au câştigat la pas în etapa a zecea

Ieri, formaţia brăileană s-a impus fără probleme în faţa echipei pregătite de fostul selecţioner Gheorghe Tadici, HC Zalău. Elevele lui Costică Buceschi au condus ostilităţile în teren şi pe tabela de marcaj pe toată durata jocului, artizanele acestei victorii fiind nou venita Bianca Tiron, cu 7 goluri marcate şi portarul Gabriela Dobre. Partida a fost echilibrată până în minutul 18, perioadă în care HC Dunărea a condus cu 1-0 şi 2-1, Zalăul a egalat de fiecare dată, după care "dubla" pivotului Apetrei a făcut ca formaţia gazdă să se desprindă la două lungimi, 4-2, în minutul 8. Echipa vizitatoare s-a mai apropiat la un gol la capătul primului sfert de oră al primei reprize însă brăilencele au evoluat conform graficului impus de antrenorul Buceschi şi, în minutul 18, aveau un avans de trei goluri, 8-5. A fost 9-5 două minute mai târziu, după o aruncare de la 7 metri transformată de Brot, după care Dobre a avut din nou o intervenţie salutară pentru formaţia gazdă. Cu cinci minute înainte de finalul primului act, HC Dunărea a condus la patru goluri, 10-6, însă pe finalul reprizei HC Zalău a revenit în joc şi a recuperat din diferenţă, astfel că la pauză gazdele au avut un avans de doar un gol, 12-11, principala marcatoare a formaţiei lui Tadici, Puiu, reuşind să transforme lovitura de penalitate executată după expirarea timpului regulamentar de joc.
În repriza a doua s-a repetat scenariul primului act. Timp de zece minute brăilencele nu au reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri însă, în minutul 41, Aneta Pârvuţ, cu un gol foarte frumos marcat din acţiune, a desprins echipa gazdă la trei lungimi de adversara sa. Brăilencele au condus apoi cu 20-16, 21-17, 22-18, în minutul 47 şi partida era deja jucată. Cu toate că HC Zalău nu a renunţat la luptă, iar elevele lui Tadici au făcut tot ce au putut ca să obţină măcar un egal, brăilencele şi-au continuat evoluţia bună şi s-au impus în final cu 27-23, succes care le menţine pe locul al treilea în clasament.

Pentru HC Dunărea au înscris Tiron 7 goluri, Moldovan 5, Pârvuţ 5, Apetrei 3, Brot 3, Gheorghe 2, Zamfirescu 1, Czeczi 1 iar de la HC Zalău cele mai prolifice jucătoare au fost Constantinescu şi Puiu cu 6 şi respectiv 5 reuşite.