Brăilencele au câştigat, dar fără să convingă

Formaţia brăileană a obţinut sâmbăta trecută, în etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, cea de-a patra victorie din acest tur de campionat, 29-25, în disputa de pe teren propriu, cu nou promovata HC Alba Sebeş. Ţinând însă cont de valoarea celor două echipe şi de faptul că gruparea vizitatoare este una care abia a păşit în acest eşalon handbalistic, fapt demonstrat de locul al 13-lea pe care îl ocupă în clasament, succesul elevelor lui Costică Buceschi nu a fost unul clar, care să demonstreze diferenţa dintre cele două grupări sportive. HC Alba Sebeş a fost echipa care a dominat în primele 18 minute ale primei reprize. Elevele lui Seviştean Popa au condus cu 2-0, 3-1 în minutul 5 şi cu 5-4 cinci minute mai târziu. HC Dunărea a reuşit să marcheze primul gol abia în minutul 4, prin Ada Moldovan, însă jocul echipei gazdă a fost în continuare unul lipsit de claritate. Iar acest lucru s-a reflectat pe tabela de marcaj şi în minutul 17, când Alba Sebeş încă avea un avans de un gol, 9-8. Finalul primei reprize a aparţinut gazdelor, astfel că la pauză HC Dunărea conducea cu 13-10, iar spectatorii din Sala Polivalentă sperau ca în partea a doua favoritele lor să galopeze spre un succes la scor. Însă nici în repriza a doua brăilencele nu au rupt gura târgului. Deşi au condus cu 23-18 în minutul 50, cu două minute înainte de finalul partidei formaţia vizitatoare s-a apropiat la două lungimi, min. 58: 23-21 pentru HC Dunărea. Brăilencele au câştigat, însă nu au confirmat investiţiile făcute în această vară la echipă. În etapa următoare HC Dunărea va evolua pe terenul ultimei clasate, Rapid Bucureşti, formaţie care sâmbăta trecută a obţinut prima victorie din acest sezon competiţional, 32-28, în partida cu Universitatea Alexandrion Cluj.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 7 goluri, Tiron 5, Czeczi 4, Horjea 4, Pârvuţ 3, Gheorghe 2, Apetrei 2, Irimia 1, Axinte 1, iar pentru HC Alba Sebeş au înscris Andrei 9 goluri, Ivan 5, Rusu 3, Ciolan 3, Safta 3, Pătuleanu 1, Bogdan 1.