Brăilencele au încheiat turul cu o victorie în faţa propriilor spectatori

Aşa cum era de aşteptat, meciul s-a ridicat la nivelul unui derby, la fel şi spectatorii care au aplaudat la scenă deschisă realizările favoritelor.
Partida nu a fost însă una uşoară pentru elevele Alexandrinei Soare. Echilibrul s-a menţinut în primele 12 minute, perioadă în care fiecare combatantă a condus, pe rând, la un gol diferenţă, însă după primul sfert de oră constănţencele s-a distanţat la trei lungimi, 8-5 pentru Tomis.

Cu Zamfir în mare vervă de gol şi cu un portar, Andreea Smedescu, foarte inspirat în intervenţii, Tomis a avut avantaj de unu-două goluri până în minutul 25 al primei reprize. Atunci s-a derulat momentul psihologic al meciului, era 12-11 pentru formaţia vizitatoare, iar Zamfir a ratat o aruncare de la 7 metri.

A urmat un atac al brăilencelor, Radovici a egalat, iar Moldovan cu o "dublă" a făcut ca după primele 30 de minute gazdele să conducă la două goluri, 14-12.

Brăilencele au avut 6 goluri avantaj, însă au avut emoţii pe finalul meciului

La reluare Brot a marcat pentru 15-12, Gabriela Vasile a apărat o aruncare de la 7 metri, executată de Zamfir, Irimia a înscris la următorul atac şi HC Dunărea s-a distanţat la patru lungimi, 16-12, în minutul 35.

Impulsionate de scandările suporterilor brăilencele au marcat gol după gol, iar diferenţa pe tabelă s-a mărit în favoarea gazdelor, a fost 20-14 în minutul 39, o diferenţă de şase goluri care s-a consemnat şi în minutul 47, 23-17.

A fost o perioadă foarte bună de joc a brăilencelor, în care Gabriela Vasile a închis, practic, poarta, iar Ada Moldovan, Liliana Crăciun, Adina Brot şi tânăra speranţă a brăilenilor, Gabriela Perianu, au înscris goluri îndelung aplaudate de spectatorii prezenţi în Sala Polivalentă.

Handbalistele de la Dunăre s-au considerat însă prea devreme învingătoare şi acest lucru era să le coste, pentru că Tomis a renăscut în finalul partidei, a recuperat decalajul şi s-a apropiat la un gol de HC Dunărea.

În ultimul minut de joc formaţia vizitatoare a irosit un contraatac prin Zamfir, care deşi a înscris, golul nu a fost validat pentru că interul constănţencelor a călcat semicercul, iar pe contraatac Irimia a marcat pentru 27-25 şi HC Dunărea s-a impus în derby-ul cu Tomis.

Pe ansamblu, victoria elevelor Alexandrinei Soare a fost una meritată, de moral, în vederea primei dispute din retur, cea de duminica viitoare, de la CSM Bucureşti.

Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 9, Brot 5, Crăciun 4, Perianu 3, Irimia 2, Luca 2, Tomuleanu 1, Radovici 1 iar de la Tomis principalele marcatoare au fost Zamfir şi Gheorghe, cu 7 şi respectiv 6 reuşite.