Brăileanul Emil Giurgiu, campion balcanic de culturism

• soţia lui, Iuliana Giurgiu, a obţinut medalia de bronz • “Visul meu şi al soţiei mele este să cucerim medalii la mondialele care vor avea loc în luna noiembrie la Bistriţa Năsăud', a declarat Emil Giurgiu.

România a ocupat locul întâi pe naţiuni la Campionatele Balcanice de Culturism şi Fitness desfăşurate pe 28 şi 29 aprilie, la Bar, în Muntenegru, palmaresul lotului naţional fiind format din 5 medalii de aur, 6 de argint şi 4 de bronz. A fost cea mai bună clasare a tricolorilor din istoria competiţiei balcanice, iar printre medaliaţii ediţiei 2017 s-au numărat şi brăilenii Emil Giurgiu şi Iuliana Giurgiu. Emil Giurgiu a câştigat atât titlul balcanic la men's bodybuilding la categoria 70 kg cât şi pe cel de vicecampion balcanic, la master men's  bodybuilding, categoria de vârstă 40-49 ani. Tot la această competiţie din Macedonia, Iuliana Giurgiu, soţia sportivului menţionat, s-a clasat pe locul al treilea la women's physique open. Cei doi brăileni au ajuns la Campionatul Balcanic după ce au cucerit medaliile ade argint la competiţia naţională care a avut loc la Târgu Mureş şi la care au participat în jur de 250 de sportivi.

“Prima noastră participare la balcaniadă a fost încununată de succes. În Macedonia au venit sportivi foarte bine pregătiţi din opt ţări, iar concursul a fost unul palpitant. La masters, de exemplu, în finală au ajuns şase culturişti, iar între mine şi medaliatul cu aur a fost o diferenţă de masă musculară de mai bine de 20 de kg, fiind însă foarte bine pregătit am reuşit să obţin argintul. Le mulţumesc pe această cale prietenilor care ne-au sprijinit ca să ajungem la Balcaniadă şi să obţinem aceste frumoase rezultate, mă refer la Ionel Pătraşcu, Cătălin Iaba, Ionuţ Voicu, Lucian Stoica. Visul meu şi al soţiei mele este să cucerim medalii la Campionatele Mondiale de Culturism şi Fitness care vor avea loc în luna noiembrie la Bistriţa Năsăud”, a declarat Emil Giurgiu.