Brăileanca Georgia Crăciun, al doilea trofeu câştigat de la începutul anului

• tenismena susţinută financiar de omul de afaceri Florin Cârligea a terminat pe locul I, la simplu, într-un turneu de 15.000 de dolari din Antalya

Tenismena Georgia Crăciun îşi continuă parcursul foarte bun din acest an. După titlul la dublu, cucerit în urmă cu o săptămână, brăileanca a evoluat foarte bine, la simplu, la următorul turneu de 15.000 de dolari din Antalya, cel care a început pe 27 ianuarie 2020. Până în semifinale, Georgia Crăciun nu a pierdut niciun set.

În primul tur, sportiva care merge în concursuri cu sprijinul financiar oferit de omul de afaceri Florin Cârligea, Georgia Crăciun, a eliminat-o în două seturi, 6-3, 7-5, pe japoneza Honoka Kobayashi. În turul al doilea băileanca, favorita numărul doi, a trecut cu 7-6, 6-3, de rusoaica Valerya Olyanovskaya. În sferturi Georgia Crăciun a eliminat-o în două seturi, 6-2, 7-5, pe itlianca Aurora Zantedeschi şi s-a calificat în penultimul act al competiţiei de simplu. Brăileanca a avut în semifinale o adversară cu un serviciu atipic, Sapfo Sakelardini, din Grecia. Georgia Crăciun a obţinut un break, apoi şi-a valorificat serviciul şi conducea cu 2-0. Sakelardini şi-a valorificat serviciu în ghemul al treilea. Georgia Crăciun s-a distanţat la 3-1 dar din nou adversara sa a reuşit să câştige pe propriul serviciu. Brăileanca a fost superioră adversarei sale, a condus cu 4-2, 5-3 şi a câştigat setul cu 6-4. Tenismena din Grecia a condus cu 1-0 în debutul setului secund însă brăileanca a egalat la 1-1 şi după un break a preluat conducerea, 2-1. Jocul a fost apoi la discreţia Georgiei Crăciun care s-a distanţat la 5-2, tot după un break, apoi şi-a valorficat serviciul şi a câştigat setul cu 6-2.

La dublu, Georgia Crăciun şi Andreea Roşca s-au oprit în semifinale

Favorite la câştigarea turneului de dublu, Georgia Crăciun şi Andreea Roşca au început cu dreptul competiţia, mai precis cu o victorie clară, 6-0, 6-0, în partida cu reprezentantele Turciei, Tuana Tinaztepe şi Gazde Turhan. În sferturi, perechea Crăciun - Roşca a trecut tot în două seturi, 6-2, 7-5, de perechea Eva Garkusha, Margarita Lazareva din Rusia. Dacă primul set a fost la discreţia perechii din România, cel de-al doilea a fost extrem de echilibrat. Rusoaicele au condus cu 4-1, după care româncele şi-au revenit şi au reuşit să egaleze la 4-4, după un ghem la zero. A fost apoi 5-5, după care Crăciun şi Roşca au obţinut un break şi s-au distanţat la 6-5, apoi româncele au câştigat setul cu 7-5. În semifinale, cele două tenismene din România au câştigat primul set cu 6-2 dar l-au pierdut cu 7-6 pe al doilea, iar în decisiv au cedat cu 10-2 în faţa perechii Kulambayeva Zhibek (Kazahstan), Ma YeXin (China).