Bianca Toader, dublă campioană naţională de junioare II

• atleta pregătită de profesorul Nicu Roată a cucerit aurul la 60 m garduri şi 60 m plat • pe podium, la 60 m garduri băieţi au fost doi brăileni, medaliatul cu aur, Robert Simion şi cel cu bronz, Andrei Creţu

Atleţii de la LPS Brăila au avut evoluţii foarte bune la etapa finală a Campionatului Naţional rezervat juniorilor II, competiţie care a avut loc în weekend-ul trecut în sala de atletism din cadrul Complexului Sportiv Naţional “Lia Manoliu” din Bucureşti. Ei au cucerit trei titluri naţionale şi o medalie de bronz.

Ca de obicei, în ultimii ani atleţii brăileni au excelat în proba de 60 m garduri, în care au cucerit ambele medalii de aur, atât la masculin, prin Robert Simion, atlet de la grupa profesoarei Sica Lazăr, cât şi la feminin prin Bianca Toader, sportivă pregătită de profesorul Nicu Roată. Toader a câştigat şi proba de 60 m plat, timpul realizat de ea fiind de 8:58 secunde. Ultimul loc pe podium, în proba de garduri a băieţilor i-a revenit tot unul atlet de la LPS Brăila, Andrei Creţu, de la grupa profesoarei Anilena Anton. Atât medaliatul cu aur, Robert Siminon cât şi cel cu bronz, Andrei Creţu, au realizat noi recorduri personale, 8:12 secunde, respectiv 8:28 secunde. De menţionat faptul că în proba de 60 m garduri în finală au fost cinci atleţi brăileni, iar în afară de medaliaţi, Mihai Ghiţev de la CSM Brăila s-a clasat pe locul al patrulea. De asemenea, Sebastian Băjănică de la CSM Brăila, sportiv pregătit de profesoara Irina Roată, cu toate că nu a prins podiumul a realizat un nou record personal (6,31 m) în proba de săritură în lungime.

Andrei Creţu s-a clasat pe poziţia a cincea la 60 m plat, iar Andreea Dinu a realizat acelaşi rezultat la garduri în concursul feminin şi a ocupat locul al şaselea la 400 m plat.

La garduri finalişti au mai fost Mihaela Milea, care a ocupat poziţia a şaptea, Alexandru Galupa şi Loris Tănăsoiu.

“A fost un concurs cu rezultate foarte bune şi eu consider că ne-am îndeplinit obiectivele. Am avut ceva emoţii că nu vom putea ajunge la Bucureşti din cauza vremii, dar până la urmă totul a fost foarte bine din toate punctele de vedere”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.