Baschetbaliştii U16 de la Cuza Sport sunt liderii grupei a 8-a

elevii lui Mircea Totolici au încheiat turul cu o victorie, 79-57, la CSS Unirea Iaşi • în urma acestui succes, brăilenii au făcut un pas decisiv spre turneul semifinal

În ultima etapă a turului Campionatului Naţional de baschet rezervat juniorilor U16, în grupa a 8-a, Cuza Sport Brăila a câştigat cu 79-57 meciul susţinut în deplasare la CSS Unirea Iaşi. Echipa gazdă a reuşit să ţină pasul cu formaţia antrenată de Mircea Totolici doar în primul sfert, pe care, de altfel, ieşenii l-au şi câştigat cu 18-15. Din sfertul al doilea brăilenii au dictat ritmul jocului, Mitache şi Marin au fost de neoprit sub panoul advers, astfel că la pauza mare Cuza

Sport conducea cu 40-34. Cu toate că Mircea Totolici a rulat întreg lotul, după pauza mare formaţia brăileană s-a impus în ambele sferturi, cu 22-10 şi respectiv, 17-13. Cuza Sport se află acum la finalul turului pe primul loc în grupa a 8-a iar în etapa următoare brăilenii vor juca la Galaţi cu Phoenix, meciul urmând a avea loc sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 13.30. În partida tur de la Brăila, Cuza Sport s-a impus cu 85-65.

Cu această victorie am făcut un pas important spre turneul semifinal. Deocamdată suntem pe primul loc în grupă, însă avem un meci mai mult decât prima echipă a Iaşului. Sper ca evoluţiile noastre în retur să fie la fel de bune şi să ne putem realiza primul obiectiv pe care ni l-am propus în acest campionat”, a declarat antrenorul Mircea Totolici.

În partida de la CSS Unirea Iaşi pentru Cuza Sport au marcat Alexandru Mitache 23 puncte, Bogdan Căpităneanu 22, Alexandru Marin 10, Alexandru Grozea 10, Vlad Popescu 8, Mihnea Done 3, David Bejan 1, Radu Perşoiu 1. Au mai jucat: Cristi Surdu, Dan Mihalcea şi Samir Zamfir.