Cuza Sport – Phoenix Galaţi 88-61

Baschetbaliştii brăileni au făcut spectacol în etapa inaugurală a Ligii I

* cu 28 de puncte marcate, americanul Richard Mc Calop a fost jucătorul meciului

Duminică după-amiază, în faţa a peste 500 de spectatori, Cuza Sport a câştigat la o diferenţă concludentă, 88-61, partida cu satelitul echipei Phoenix Galaţi. Multipla campioană naţională de atletism Anamaria Ioniţă a dat lovitura de începere a meciului, iar elevii lui Mircea Totolici au câştigat toate cele patru sferturi, dar au făcut şi spectacol în teren, mai ales în ultimul act.

Primul sfert al partidei a fost unul echilibrat şi fiecare formaţie a avut la rândul ei avantaj pe tabela de marcaj. Brăilenii au condus cu 6-3 şi 8-5, gălăţenii au egalat la 8-8 şi apoi au condus la rândul lor cu 15-11 şi 17-14. Finalul primului act a aparţinut însă echipei gazdă, care a egalat şi apoi s-a impus cu 21-17. Sfertul al doilea a fost la fel de echilibrat, dovadă fiind scorul înregistrat la finalul lui, 17-16 pentru Cuza Sport. Pauza mare a fost însă un sfetnic bun pentru că echipa gazdă a ieşit de la cabine hotărâtă să tranşeze victoria în favoarea sa, iar jucătorii au pus în practică indicaţiile antrenorului, astfel că, la un moment dat, în cel de-al treilea sfert, era deja un declaj de 20 de puncte, 63-43, în favoarea brăilenilor. Cuza Sport a câştigat la o diferenţă de 10 puncte şi ultimul act al întâlnirii şi astfel şi-a trecut în cont primul succes din noua stagiune de campionat.

~n etapa a doua Cuza Sport stă, iar în cea de a treia, pe 30 octombrie, va evolua în Sala Polivalentă în compania uneia dintre pretendentele la promovare, Politehnica Iaşi.

Pentru Cuza Sport au marcat Richard Mc Calop 28 puncte, Cristian Corneanu 15, Andrei Căpuşan 11, Craig Nicholson 10, Florin Voiculeţ 10, Bogdan Golat 8, {erban Halici 6, Horia Tăbăcaru 2 iar pentru Phoenix Galaţi au marcat Badea 16 puncte, Vizitiu 14, Forreiter 13, Stochici 7, Bolobiţă 5, Stan 4, Celmare 2.